Chwile grozy w Gliwicach! 67-letni mężczyzna zasłabł w łazience, gdzie ulatniał się tlenek węgla. Szybka interwencja strażaków zapobiegła tragedii!
26 marca nad ranem gliwiccy strażacy otrzymali zgłoszenie o zasłabnięciu 67-letniego mężczyzny w łazience w budynku wielorodzinnym przy ulicy Górników w Gliwicach. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach natychmiast zadysponował na miejsce jeden zastęp strażaków.
Na miejscu stwierdzono, że mężczyzna jest nieprzytomny z zachowanym oddechem. W pomieszczeniu znajdował się piecyk gazowy, a pomiar na wejściu wykazał obecność tlenku węgla - relacjonuje gliwicka straż pożarna.
Poszkodowany został ewakuowany na korytarz, gdzie strażacy rozpoczęli udzielanie pierwszej pomocy.
Udrożniono drogi oddechowe i zastosowano tlenoterapię. Następnie 67-latek został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego - podała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.
Strażacy przewietrzyli mieszkanie oraz sprawdzili pod kątem obecności tlenku węgla inne lokale w budynku. W pozostałych mieszkaniach nie stwierdzono zagrożenia. Działania zakończono po godzinie 6:00.
Zdecydowane i szybkie działania służb zapobiegły tragedii!
Warto pamiętać, że zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej, od 1 stycznia 2030 r. w istniejących budynkach mieszkalnych obowiązkowy będzie montaż czujek tlenku węgla i czujek dymu. Nie czekajmy na ostatnią chwilę – instalacja czujnika to niski koszt, a ogromne bezpieczeństwo. Pamiętajmy także o regularnych przeglądach przewodów kominowych oraz kontroli urządzeń, w których odbywa się proces spalania.