Chorzów: tężnia solankowa już działa!

IMG 3847 5ed622b67c06e

Redakcja

2 czerwca 2020

Ogromne koło już się kręci, a solanka spływa po bieszczadzkiej tarninie. Tężnia solankowa na chorzowskim Placu Hutników już działa!

Korzystając z odpoczynku na nowym skwerze należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z pandemią koronawirusa.
Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, podczas wizyty przy tężni należy pamiętać o zachowaniu dystansu od innych osób i unikaniu skupisk ludzi. Zabronione jest wchodzenie do niecki tężni a także dotykanie urządzenia.

- Nie pozwalajmy także dzieciom na "oblewanie się" solanką z tężni  Dbajmy o to miejsce, zwłaszcza, że niestety ale pojawiły się tam już akty wandalizmu. Mamy ładne miejsce do odpoczynku, zebrania myśli, tylko od nas zależy czy zawsze będziemy mogli z niego korzystać w sposób bezpieczny - zaznacza Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii UM w Chorzowie.

Inwestycja ruszyła pod koniec 2018 roku. Oprócz budowy tężni zrewitalizowano też cały skwer znajdujący się na Placu Hutników.
- Zakres inwestycji obejmował budowę głównej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego i świerku, ale też zagospodarowanie terenu w pobliżu. Stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano widowiskowe oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławeczki, kosze na śmieci i dużo zieleni - wylicza Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.

Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę. Warto podkreślić, że o budowie tężni w tym miejscu zadecydowali sami mieszkańcy podczas internetowych konsultacji społecznych w 2016 roku. 

Foto: UM Chorzów

IMG 3840 5ed622b57aaa7

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3