Chóry z całej Polski odwiedziły Bytom

D4 N 0246 kopia

Redakcja

19 listopada, 2022

Trwający od 19 listopada br. Ogólnopolski Konkurs Chóralny organizowany w ramach XV Śląskiego Święta Pieśni Chóralnej Magnificat przyciągnął do Bytomia chóry z całej Polski. W kościele p.w. Świętej Rodziny w Bobrku zaprezentowali swój repertuar.

Impreza jest złożonym przedsięwzięciem kulturalnym, które kierowane jest zarówno w stronę amatorskiego ruchu śpiewaczego, jak i melomanów. Tegoroczny festiwal rozpoczął się w dniu 19 listopada przesłuchaniami i potrwa do 20 listopada, gdzie swoje zakończenie będzie miał w Piekarach Śląskich.

W konkursie zmagały się chóry z całej Polski, które sięgnęły również po twórczość śląskich kompozytorów. Najlepsi otrzymali nagrody, m.in. możliwość zorganizowania koncertu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii zorganizowana dzięki współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Przygotowana przez dr hab. Macieja Fica i Andrzeja Drogonia wystawa przedstawia historię przygranicznych miejscowości, jaką 100 lat temu był m.in. Bytom.

Inicjatywa finansowana jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, związanej z obchodami 100 rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Senator RP Halina Bieda, Marszałek Województwa Śląskiego - Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz.

Partnerem wydarzenia są: Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytut Śląski, Instytut Historii UŚ, Muzeum Śląskie, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Powstań Śląskich, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Stowarzyszenie Artifices Artificibus, Międzynarodowy Portal Chórtownia, Stowarzyszenie Artystów Euforis, Ogólnopolska Konferencja MAM GŁOS Kwiaciarnia Jaga oraz Wydawnictwo Sonia Draga Kawiarnio- Księgarnia Dopełniacz.

 

Źródło: UM Bytom

D4 N 0215 kopia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.4µg/m3 PM2.5: 19.7µg/m3