Mieszkania na sprzedaż w Sosnowcu – zobacz, jak kształtują się ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym

Ceny mieszkan sosnowiec rynek wtorny

Redakcja

30 czerwca 2024

Zakup mieszkania w Sosnowcu może okazać się doskonałą alternatywą w stosunku do poszukiwań lokum w centrum konurbacji śląskiej. Sprawdźmy, ile kosztuje mieszkanie w Sosnowcu i czym kierować się przy wyborze lokalu na rynku wtórnym i pierwotnym?

Rynek nieruchomości w Sosnowcu – charakterystyka

Sosnowiec jako jeden z największych ośrodków miejskich w województwie śląskim cieszy się rosnącą popularnością w kontekście rynku nieruchomości. Bezpośrednia bliskość Katowic (poza nimi Sosnowiec graniczy jeszcze z: Mysłowicami, Jaworznem, Sławkowem, Czeladzią, Będzinem i Dąbrową Górniczą), a co za tym idzie, doskonałe połączenia komunikacyjne – przejazd pociągiem Kolei Śląskich do Katowic zajmuje niewiele ponad 10 minut – sprawiają, że decyzja o przeniesieniu się do tańszego Sosnowca może zapewnić nam nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności na takiej transakcji.

Co więcej, Sosnowiec cieszy się dużą popularnością wśród deweloperów, którzy od kilku lat sukcesywnie inwestują w budowę nowych osiedli. Na rynku mieszkaniowym nie brakuje także atrakcyjnych nieruchomości z rynku wtórnego. Bez najmniejszego problemu będziemy w stanie znaleźć idealne mieszkanie dopasowane do potrzeb każdego – singla, młodego małżeństwa, jak i dużej rodziny z dziećmi. To, na co jednak warto zwrócić uwagę. to konkretna lokalizacja. Coraz więcej mieszkań dostępnych w https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/sosnowiec znajduje się na przedmieściach Sosnowca – miejscach świetnie skomunikowanych ze ścisłym centrum, ale jednocześnie charakteryzujących się względnym spokojem. Sosnowiec to świetna propozycja dla mieszkańców województwa śląskiego, którzy szukają nowego miejsca dla siebie i swojej rodziny. Jako ciekawostkę można podać informację, że miasto jest także aktywnym udziałowcem w TBS, co poskutkowało w 2023 roku niecałymi 300 mieszkaniami. Wszystko to buduje obraz zróżnicowanego rynku mieszkaniowego miasta.

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Sosnowcu na rynku wtórnym?

Jaki jest koszt mieszkania w Sosnowcu? By najlepiej odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej jest oczywiście przedstawić cenę za metr kwadratowy. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wartość mieszkań wzrasta w bardzo dynamicznym tempie i nic nie wskazuje na to, by dynamika ta miała słabnąć (poza niepewnym losem programu "Kredyt 0 proc."). Obecnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Sosnowcu to koszt około 5250 złotych.

Jest to relatywnie niska cena, biorąc pod uwagę średnią cenę metra kwadratowego w Katowicach, gdzie koszt metra sięga nawet 8 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę bliskość tych dwóch dużych miast (Sosnowiec ze swoimi prawie 188 tys. mieszkańców jest najliczniejszym miastem Zagłębia Dąbrowskiego) i doskonałe połączenia komunikacyjne, ze spokojem możemy postawić na Sosnowiec i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na takiej transakcji.

Rynek pierwotny czy wtórny? Jakie mieszkanie wybrać w Sosnowcu?

Na przestrzeni lat przyjęło się, że mieszkania z rynku pierwotnego, zakupione bezpośrednio od dewelopera, stanowią najdroższe rozwiązanie. Wraz z dynamicznymi zmianami cenowymi na rynku nieruchomości różnica pomiędzy ceną mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym mocno się wypłaszcza i dzisiaj każde porównanie powinniśmy realizować indywidualnie. Ta sama praktyka dotyczy również opisywanego Sosnowca.

Dlatego też wybór pomiędzy lokalem z rynku wtórnego i pierwotnego warto oprzeć na innych czynnikach niż tylko cena. Czy chcemy zakupić mieszkanie nowe, w które nie trzeba będzie dużo inwestować przez najbliższe lata? A może jesteśmy przygotowani na takie koszty, ale zależy nam na mieszkaniu w atrakcyjnej lokalizacji i w pełni wykończonym? Nie zapominajmy także o innych kwestiach, takich jak metraż i rozkład mieszkania, a także skomunikowanie z centrum Sosnowca. Dokładna analiza tych czynników pozwoli nam wybrać mieszkanie, w którym szczęśliwie spędzimy wiele kolejnych lat. Sosnowiec jest w tym kontekście bardzo ciekawą propozycją.

powiązane artykuły:

Osiedle kosciuszki chorzow mieszkania
Lifestyle 16 kwietnia 2024

Zamieszkaj w miejscu, w którym pulsujące życie Śląska łączy się z elegancją i nowoczesnością

Sosnowiec wawel
Lokalne 9 czerwca 2024

11 czerwca w Sosnowcu rozpocznie się budowa nowego ronda u zbiegu ul. Wawel oraz Barbary,

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3