Bytomskie szkoły i przedszkola przyjmują ukraińskie dzieci

Children gd30fea825 1920

Redakcja

12 marca, 2022

W dziesięciu bytomskich szkołach podstawowych będą organizowane oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Dotychczas zgłosiło się do nich 42 uczniów. Do przedszkoli przyjęto 14 dzieci.

Polskie przepisy prawa mówią o tym, że każdy przybywający do naszego kraju cudzoziemiec w wieku od 7 do 18 lat może uczęszczać do szkoły, nawet jeśli nie zna języka polskiego.

Aby ułatwić ukraińskim dzieciom naukę w polskich szkołach, utworzyliśmy oddziały przygotowawcze, w których zajęcia będzie prowadził polski nauczyciel przy wsparciu osoby władającej językiem ukraińskim”

mówi Barbara Freier- Pniok, naczelniczka Wydziału Edukacji.

Warto wspomnieć, że w przygotowywanej na gorąco specustawie mają znaleźć się  zapisy, które umożliwią  dyrektorom szkół zatrudnianie na stanowisko pomocy nauczyciela osób bez przygotowania pedagogicznego,  które posługują się językiem ukraińskim lub rosyjskim. Pojawiają się już pierwsze sygnały od osób, które przyjechały do Bytomia z Ukrainy, że są zainteresowane pracą z dziećmi.

Przed naszymi szkołami duże wyzwanie, ale jestem przekonany, że wiedza i zaangażowanie bytomskich pedagogów oraz wsparcie bytomskich kolegów i koleżanek,   sprawi, że proces asymilacji będzie szybki. Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na wsparcie edukacyjne, a także na pomoc pedagogiczno - psychologiczną”

mówi Adam Fras, zastępca prezydenta.

Oddziały przygotowawcze będą funkcjonować w:

  • Szkole Podstawowej nr 5 im. Poli Maciejowskiej przy al. Legionów 6; (klasy IV-VIII);
  • Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Siemiradzkiego 9 (klasy I-III);
  • Szkole Podstawowej nr 42 im. Ziemi Bytomskiej przyl. ul. Chorzowskiej 28h. (I-VIII);
  • Państwowej Szkole Budownictwa - Zespole Szkół przy ul. Powstańców Śląskich 10.
  • Szkole Podstawowej nr 21 im. Józefa Lompy  (kl. I-VIII),
  • Szkole Podstawowej nr 28 im. Królowej Jadwigi  (kl. I-VIII),
  • Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Matki Ewy 9   (kl. I-VIII),
  • Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Tysiąclecia 7 (kl. IV-VIII),
  • Szkole Podstawowej nr 38 im. Jana III Sobieskiego przy ul. Korczaka 1  (kl. I-III),
  • Szkoła Podstawowa nr 45  przy ul. Zakątek 20 (kl. I -VIII).

Jak zapisać do szkoły dziecko z Ukrainy?

Procedura związana z zapisaniem ukraińskiego dziecka do polskiej szkoły jest prosta. Wystarczy złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Aby ułatwić sprawę  ukraińskim mamom, wnioski o przyjęcie do szkoły i przedszkola zostały przetłumaczone na język ukraiński.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi, ukraińskie dzieci będą realizować zajęcia oddziałach przygotowawczych w grupach do 25 uczniów. Zwiększono też liczbę godzin nauki języka polskiego z trzech do sześciu godzin w tygodniu.

 

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.0µg/m3 PM2.5: 20.2µg/m3