Bytomski hejnał znowu zabrzmiał z kościelnej wieży [Posłuchaj]

Gfrdxvgfd

Redakcja

7 września, 2022

Bytomski hejnał po przerwie ponownie zabrzmiał z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Rynku. Mieszkańcy będą mogli go usłyszeć o godzinie: 9:00, 12:00, 15:00 oraz 18:00.

"Do Bytomskich strzelców wojska zaciągają, Wojska zaciągają. Niejednej dziewczynie, niejednej kochance Serca zasmucają, serca zasmucają". Tak brzmi pierwsza zwrotka popularnej pieśni „Do bytomskich strzelców”, która od 2004 roku z okazji 750-lecia nadania prawa miejskim Bytomiowi, stała się oficjalnym hejnałem miasta.

Wczoraj 6 września po przerwie, śląska pieśń ponownie zabrzmiała z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na bytomskim Rynku.

Posłuchaj bytomskiego hejnału:

Hejnał Bytomski powstał w 1998 roku na zamówienie Urzędu Miejskiego w Bytomiu i został oparty na motywach pieśni „Do bytomskich strzelców”. Po raz pierwszy wykonano go w 1998 roku podczas obchodów Święta Bytomia, jednak ze względu na rocznicę 750-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi w 2004 roku podjęto decyzję, że pieśń „Do bytomskich strzelców” zostanie oficjalnym hejnałem.

Warto dodać, że autorką kompozycji jest Małgorzata Kaniowska - bytomianka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Chopina w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Katowicach oraz założycielska Bytomskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata Impuls”. Po zaakceptowaniu projektu hejnału przez komisję heraldyczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz radnych Rady Miejskiej, pieśń „Do bytomskich strzelców” od 2004 roku stała się oficjalnym hejnałem Miasta Bytomia.

 

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 16.4µg/m3