Bytom: wyzdrowiało 13 kolejnych mieszkańców DPS "Kombatant"

P1e9nvpi0j1eir134f1tte182711gf3

Redakcja

1 czerwca 2020

Kolejnych 13 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonało koronawirusa – podał tamtejszy magistrat. W sumie już 68 mieszkańców to ozdrowieńcy, czyli osoby, których wyniki testów na obecność koronawirusa dwukrotnie nie wykazały obecności patogenu.

DPS "Kombatant" od marca zmaga się z ogniskiem koronawirusa. Zakażonych zostało łącznie blisko 80 mieszkańców, część z nich trafiła do szpitali. SARS-CoV-2 potwierdzono też u ponad 20 osób z personelu.

Jak przekazała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miasta Bytomia Małgorzata Węgiel-Wnuk, sytuacja w placówce poprawia się z dnia na dzień.

"Do tej pory koronawirusa pokonało 68 osób – w tym 6 osób w trakcie hospitalizacji w szpitalach jednoimiennych. W sumie zdrowych jest już 103 pensjonariuszy, a zakażonych pozostaje 8 mieszkańców placówki" – poinformowała.

Pensjonariusze i personel ośrodka poddawani są regularnym badaniom wymazowym. 28 maja kolejne badania próbki zostały pobrane od grupy 22 mieszkańców – 21 testów nie wykazało obecności koronawirusa, jedno badanie ze względu na niejednoznaczny wynik trzeba powtórzyć. Obecnie jedna osoba zakażona jest hospitalizowana w szpitalu w Gliwicach.

"Dobre wiadomości dotyczą także pracowników placówki – w sumie 21 osób z personelu pokonało koronawirusa" – poinformowała Węgiel-Wnuk. Jak wcześniej informował urząd miasta, w ostatnich tygodniach zmarło łącznie 13 pensjonariuszy DPS "Kombatant", w przypadku trzech z nich jako przyczynę śmierci wskazano COVID-19.

DPS "Kombatant" nie jest jedynym ośrodkiem opieki w Bytomiu, w którym pojawiło się ognisko koronawirusa. Przypadki zakażeń potwierdzono przed kilkoma dniami także wśród pensjonariuszy i pracowników Ewangelickiego Domu Opieki "Ostoja Pokoju". (PAP)

foto: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3