Bytom: Testy na koronawirusa u nauczycieli [WIDEO]

P1e9g74a2ojimbpt1b8d1ojr2eg3

Redakcja

29 maja 2020

Są już wyniki testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych wśród pracowników żłobka oraz część wyników badań personelu bytomskich przedszkoli. Pobrane próbki nie potwierdziły zakażenia u żadnego z pracowników żłobka, dlatego zostanie on otwarty już w poniedziałek, 1 czerwca. Są też częściowe wyniki testów przeprowadzonych wśród pracowników bytomskich przedszkoli. U 151 osób nie potwierdzono zakażenia koronawirusem.

Od samego początku decyzja o tym czy uruchomić miejskie przedszkola i żłobek uzależniona była od wyników badań, jakie przeszło ponad 260 pracowników bytomskich przedszkoli oraz żłobka. Cieszymy się, że możemy przekazać dobre wiadomości. Pracownicy żłobka  są zdrowi i po weekendzie mogą wrócić do pracy. Czekamy jeszcze na wyniki pozostałych 100 pracowników przedszkoli. Jeśli nie potwierdzą one zakażenia wśród personelu placówki zostaną otwarte od wtorku, 2 czerwca  - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

- Przypomnijmy, że na testy na obecność  koronawirusa przeznaczono 200 tys. zł  z rezerwy budżetowej naszego miasta. Przeprowadzenie testów wśród personelu miejskich placówek było dobrą decyzją. Możemy w sposób bezpieczny zorganizować opiekę nad dziećmi w miejskich przedszkolach i żłobku - mówi Adam Fras, zastępca prezydent Bytomia.
W Bytomiu funkcjonują 41 przedszkola miejskie, w których chęć skorzystania z opieki dla swoich dzieci zadeklarowało około 22% rodziców (ok. tysiąca dzieci). Z kolei w Żłobku Miejskim nr 1 zgodnie z informacjami od rodziców - przebywać będzie ok. 40 maluchów w pomieszczeniach przygotowanych zgodnie z procedurami sanitarnymi.

Sytuacja epidemiczna w Bytomiu nadal jest dynamiczna i wszelkie decyzje o odmrażaniu funkcjonowania placówek edukacyjnych czy opiekuńczych podejmujemy z ostrożnością - mówi Adam Fras.

W ubiegłym tygodniu przeprowadzono testy wśród prawie setki pracowników bytomskich szkół podstawowych, by zyskać pewność, że nikt z personelu nie jest zakażony lub nie przechodzi choroby bezobjawowo.
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, z placówek w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W przypadku, gdy rodzice zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu, do 14 czerwca będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia.

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.2µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3