Byli prezesi JSW Innowacje usłyszeli zarzuty

Jswinnowacje
Kastelik

Szymon Kastelik

10 listopada, 2023

Były prezes i były wiceprezes JSW Innowacje (dzisiaj JSW Nowe Projekty) usłyszeli zarzuty dot. działania na szkodę spółki i wyrządzenia szkody. Prokuratura wskazuje na umowę za ponad 350 tys. złotych. 

JSW Innowacje powstała jako spółka-córka JSW w 2017 roku. Miała zajmować się... innowacjami, jak sugeruje nazwa, czyli badaniami nad nowymi technologiami i procesem ich wdrażania w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szczególnie działalność JSW Innowacje miała wpłynąć na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa. Dzisiaj spółka nazywa się JSW Nowe Projekty. 

Nic dziwnego, że zdecydowano się zmienić nazwę spółki-córki, która już od kilku dobrych lat jest "negatywnym" bohaterem wielu publikacji medialnych. Przypomnieć warto audyt przeprowadzony przez kancelarię Dentons, do którego dotarła m.in. redakcja Superwizjera TVN.

Według tego audytu spółka JSW Innowacje zmarnowała kilkadziesiąt milionów złotych. Raport wskazywał, że w latach 2017-2020 rozdysponowano tymi środkami według własnego uznania, niezależnie od tego, czy prowadziłoby to do osiągnięcia jakichkolwiek innowacji i czy przynosiłoby wymierne korzyści. Zarząd JSW Innowacje miał podpisywać umowy np. z firmami związkowców na działania PR-owe, których efektów ostatecznie nikt nie widział.

Zarzuty dla byłego prezesa i byłego wiceprezesa

Już w 2020 roku CBA i prokuratura zaczęły przyglądać się temu, co działo się w JSW Innowacje za czasów Tadeusza W. (prezes JSW Innowacje 2017-2019) i jego zastępcy Jacka S. (który w 2020 został prezesem, a potem został prezesem Huty Pokój). Jak informował nas sam rzecznik JSW -  W roku 2021 doniesienie do prokuratury w sprawie podejrzenia przestępstwa dotyczącego niegospodarności w ówczesnej spółce JSW Innowacje złożył ówczesny zarząd JSW oraz ówczesny zarząd JSW Innowacje.

Jak opisała pierwsza Gazeta Wyborcza, w sprawie którą zajęła się prokuratura, Tadeusz W. i Jacek S. usłyszeli zarzuty. Zwróciliśmy się z prośbą o poznanie szczegółów do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. 

I chociaż doniesienia medialne i audyt kancelarii wskazują na "nierozsądne" wydawanie wielu milionów złotych w JSW Innowacje, to zarzuty które usłyszeli były prezes i były wiceprezes dotyczą jednej umowy podpisanej w 2018 roku na kwotę 365465 złotych. Prokuratura nie chce ujawnić bliższych informacji dot. przedmiotu umowy i kontrahenta.

- 30 sierpnia 2023 roku prokurator przedstawił w tej sprawie zarzuty byłemu Prezesowi i Wiceprezesowi spółki JSW Innowacje S.A. z/s w Katowicach. Zarzuty dot. działania na szkodę spółki i wyrządzenia szkody - informuje Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, Marta Zawada-Dybek.

Zarzuty postawione zostały na podstawie zgromadzonych dowodów w śledztwie, w szczególności dzięki opinii biegłego, który wskazał, że umowa została zawarta bez uzasadnienia ekonomicznego oraz na kwotę znacznie
przewyższającą rzeczywistą wartość wykonanych prac.

Jak podkreśla katowicka prokuratura, podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

fot. Dawid Lach JSW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3