Budka ostro o Morawieckim: Śląsk doświadcza niespełnionych obietnic

IMG 20231005 113432 1

Redakcja

5 października, 2023

- Morawiecki równa się niespełniona obietnica dla Śląska - powiedział w Katowicach Borys Budka. Platforma Obywatelska i władze województwa krytykują premiera za brak realizacji programu dla Śląska. 

Borys Budka, Łukasz Czopik i Wojciech Saługa w Katowicach powiedzieli o niespełnionych obietnicach Mateusza Morawieckiego. Budka stwierdził, że Morawiecki oszukał województwo śląskie. Jako dowód przedstawił niezrealizowany tzw. „program dla Śląska”, który premier Morawiecki prezentował kilka lat temu.

Program ten był planem na transformację energetyczną i społeczną województwa śląskiego. Zakładał m.in. zmiany w miksie energetycznym, stopniowe odejście od węgla, ale przy okazji wykorzystywanie dotychczasowego przemysłu np. do gazowania węgla. Program dla Śląska stawiał m.in. na wodór. Rząd obiecywał miliardowe środki dla województwa na wprowadzenie kompleksowych zmian gospodarczych i społecznych.

Według Budki i Saługi, premier Mateusz Morawiecki nie wywiązał się ze swoich obietnic, po których pozostały „tylko slajdy”.

- Śląsk jest niestety miejscem, które najbardziej doświadcza niespełnionych obietnic Mateusza Morawieckiego – powiedział w Katowicach Borys Budka. Według posła PO dowodem na fiasko programu dla Śląska są m.in. dane dotyczące wydatkowania środków publicznych na walkę o czyste powietrze w regionie.

- Zamiast ochrony czystego powietrza, zostały plamy na papierze – stwierdził Budka 

Łukasz Czopik z zarządu województwa śląskiego przekazał, że prawie żaden z zapisów programu dla Śląska nie został zrealizowany. Ponadto podkreślił też odczuwalny przez region brak pieniędzy z funduszu sprawiedliwej transformacji. KPO czy też brak realizacji umowy społecznej, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości zawarł ze stroną społeczną.

- Upłynęły trzy lata, a czynów nie widać – skomentował Czopik.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3