Borys Budka kontra Joanna Lichocka. Sąd oddalił powództwo posłanki PiS

Bbudkasad

Redakcja

28 marca 2023

Joanna Lichocka złożyła do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko Borysowi Budce. Sprawa dotyczyła słynnego "środkowego palca". Sąd oddalił powództwo posłanki Prawa i Sprawiedliwości.

W lutym 2020 roku Sejm głosował nad dofinansowaniem mediów publicznych kwotą 2 miliardów złotych. Opozycja zaproponowała, żeby te pieniądze przeznaczyć na Narodową Strategię Onkologiczną. Ostatecznie Zjednoczona Prawica przegłosowała swój pomysł wsparcia m.in. TVP.

Sprawozdawczynią projektu była Joanna Lichocka. Po "zwycięskim" głosowaniu Lichocka miała pokazać środkowy palec w kierunku opozycji w Sejmie. Sama posłanka tłumaczyła potem, że tylko drapała się pod okiem.

Lichocka pozwała Budkę

Opozycja, a zwłaszcza Platforma Obywatelska, nie dała wówczas zapomnieć o "środkowym palcu". Politycy PO wielokrotnie przypominali o tym, a nawet sugerowali, że Lichocka pokazała obraźliwy gest nie tylko politycznym przeciwnikom, ale też chorym na nowotwory.

Właśnie dlatego Joanna Lichocka złożyła do sądu prywatny akt oskarżenia oraz powództwo o naruszenie dóbr osobistych przeciwko Borysowi Budce. Według jej pełnomocników, Budka miał jako ówczesny prezes partii koordynować medialne ataki wymierzone w Lichocką.

- Naszym zdaniem ten wulgarny gest był pokazany wszystkim pacjentom onkologicznym - powiedział 3 marca Borys Budka na spotkaniu z mediami przed budynkiem sądu.

Posłanka PiS-u domagała się od Borysa Budki zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. - Wygrała prawda, przegrały: hipokryzja, zakłamanie i buta. Sąd oddalił w całości absurdalne powództwo Joanny Lichockiej, w którym domagała się przeprosin za…swój słynny gest. Musi ona również pokryć koszty procesu. Dziękuję wszystkim za wsparcie! Jesienią również zwyciężymy - skomentował wyrok Borys Budka.

fot. screen Platforma Obywatelska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3