Bookcrossing i zaczytane ławki zawitały w CH Platan

Biblioteczka

Redakcja

25 września 2021

Ławki Przytulanki, Marzeń czy Nie zawracajcie mi trąby zawitały do centrum handlowego Platan w Zabrzu. Klienci mogą na nich usiąść, a przy okazji – posłuchać audiobooka. Dodatkowo w centrum stanęła nowa biblioteczka bookcrossingowa. Każdy może z niej wziąć książkę do przeczytania, a także zasilić zbiór książką przez siebie wcześniej przeczytaną.

Z ostatniego raportu udostępnionego przez Biblioteką Narodową wynika, że tylko 42 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki w 2020 roku. To wynik o 3 proc. lepszy w stosunku do roku poprzedniego, wciąż jednak daleki od rezultatu z 2004 roku, kiedy to 54 proc. z nas zadeklarowało przeczytanie przynajmniej tej jednej książki.

Zaczytane Ławki tworzone przez Fundację „Zaczytani.org” to nie tylko przekaz literacki, ale także pokaz sztuki. Mimo, że każda ławka ma taki sam format, to zdecydowanie różnią się projektami. Każda jest artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedna ujmuje prostotą przekazu, druga żartem, a jeszcze inna – mnogością faktur.

Wystawa w CH Platan składa się w sumie z ośmiu eksponatów: Ławki Akademia Pana Kleksa, Ławki Nie Zawracaj mi trący, Ławki Marzeń, Ławki Przytulanki, Ławki Smakuj, Ławki Słuchaj, Ławki Działaj, Ławki Nazywaj.

Ławki w przestrzeni naszego centrum prezentują się fantastycznie. To prawdziwe dzieła sztuki, które skutecznie zachęcają naszych klientów do skorzystania z nich. Można na niej nie tylko usiąść i odpocząć, ale także zeskanować kod QR z bezpłatnym audiobookiem i go posłuchać”

mówi Ewelina Nowak–Olszowiec, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.

Ławki służą także do tradycyjnego czytania. To o tyle proste, że w centrum stanęła także biblioteczka bookcrossingowa. Tego typu półki są coraz popularniejsze w całej Polsce. Ich idea jest prosta – weź książkę, przeczytaj i „podaj dalej”, zostawiając lekturę w miejscu publicznym dla kolejnego potencjalnego czytelnika. Biblioteczka w CH Platan na starcie akcji składała się z aż 200 pozycji wybranych przez Fundację „Zaczytani.org”. Na półce dostępne są zarówno pozycje dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Wspieramy ideę bookcrossingu, czyli dzielenia się książką, aby literatura mogła docierać do jak największej liczby ludzi. Powtarzamy hasło: „Przeczytane? Podaj dalej!”, aby zachęcać do puszczania książek w obieg i dawania im w ten sposób nie tylko drugiego życia, ale też kilku kolejnych”

mówi Michał Jakub Stępień z Fundacji Zaczytani.org..

A Ewelina Nowak Olszowiec dodaje:

Można powiedzieć, że biblioteczka w naszym centrum żyje już własnym życiem. Coraz więcej pozycji na półkach pochodzi ze zbiorów prywatnych naszych klientów.”

Zaczytana wystawa w CH Platan potrwa do 3 października, natomiast biblioteczka bookcrossingowa będzie do dyspozycji klientów aż do 13 września 2022 roku. Po tym czasie przekazana zostanie kolejnemu partnerowi akcji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.6µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3