Błaszczak w Katowicach: To hołd dla Ślązaków, którzy w powstaniach zdecydowali by Śląsk był częścią Polski

19810005

Redakcja

10 sierpnia, 2019

Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego organizowana w tym roku w Katowicach to hołd dla Ślązaków, którzy w powstaniach zdecydowali, że chcą by Śląsk był częścią Polski – powiedział w sobotę w Katowicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Historyczne wydarzenie, które zostanie zapamiętane na Górnym Śląsku, ale i w całej Polsce, i to na lata, to defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia pod hasłem +Wierni Polsce+, która odbędzie się tu, w Katowicach. To wydarzenie historyczne dlatego, że upamiętniające także czyn powstańczy. 100 lat temu w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. wybuchło I Powstanie Śląskie. To właśnie Ślązacy zdecydowali w ten sposób, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd. Pamiętamy o ich ofierze" – powiedział minister podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach odbędzie się defilada pod hasłem "Wierni Polsce" z udziałem udział ponad 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 27 poddziałów kompanii reprezentacyjnych i 60 pocztów sztandarowych. Defilować będą także formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych. Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej pojawi się również najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W paradzie kołowej przejedzie ponad 185 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a w lotniczej zaprezentuje się 60 statków powietrznych.

Podczas porannej konferencji prasowej po nocnej próbie generalnej defilady minister Błaszczak wspomniał masakrę przed kopalnią Mysłowice z 15 sierpnia 1919 r., w której z rąk niemieckich żołnierzy zginęło siedmiu górników, dwie kobiety oraz trzynastoletni chłopiec. "To było bezpośrednim powodem wybuchu I Powstania Śląskiego. Pamiętamy o ofiarach złożonych przez Ślązaków, pamiętamy o tym, że to właśnie Ślązacy chcieli, aby Śląsk był częścią niepodległej, wybijającej się wówczas na niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej" – powiedział minister.

Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że żołnierze Wojska Polskiego są doceniani przez sojuszników Polski. "15 sierpnia w Katowicach obok Wojska Polskiego będą defilowali żołnierze wojsk Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy na co dzień ćwiczą w Polsce" – podkreślił.

Zwrócił też uwagę na sprzęt wojskowy wyprodukowany w Polsce, który będzie można zobaczyć podczas defilady. To armatohaubice Krab i samobieżne moździerze Rak, które – jak mówił – "stanowią dumę polskiego przemysłu zbrojeniowego". Podczas defilady zaprezentują się też siły powietrzne. Nad defilującymi i obserwującymi defiladę przelecą polskie i amerykańskie statki powietrzne.

"Będziemy także mieli sposobność rozmawiania z żołnierzami. Zaraz po defiladzie odbędzie się piknik wojskowy. Zapraszam wszystkich mieszkańców Górnego Śląska, ale nie tylko - wszystkich, którzy chcieliby się zapoznać się ze sprzętem Wojska Polskiego, porozmawiać z polskimi żołnierzami serdecznie zapraszam 15 sierpnia tu, do Katowic. Zaczynamy od godz. 14. Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego" – zaapelował minister Błaszczak.

Na swoim profilu na Twitterze MON opublikował również film zachęcający do udziału w katowickiej defiladzie. W materiale wzięli udział żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, którzy zachęcają, by wspólnie z nimi udać się do stolicy Górnego Śląska i razem uczcić Święto Wojska Polskiego.(PAP)

zdjęcia: PAP/A.Grygiel

19810003

powiązane artykuły:

Csm 1024px Mariusz Blaszczak portret 7efc05a2df
Wiadomości 27 stycznia, 2022

Kolejny polityk władzy zakażony koronawirusem. Tym razem zachorował minister obrony narodowej Marius

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.4µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3