Bielski szpital wojewódzki wykorzystał technologię 3D przy zabiegu ablacji

103957728 290024365737888 2649375028303815160 o

Redakcja

22 lipca 2020

Lekarze z bielskiego szpitala wojewódzkiego przeprowadzili po raz pierwszy zabieg elektrofizjologicznego leczenia zaburzeń rytmu serca za pomocą systemu elektroanatomicznego 3D. "Umożliwia on większą precyzję zabiegu” – podkreślił ordynator oddziału kardiologii Wojciech Jaszczurowski.

To bardzo nowatorska metoda. Szpital od dłuższego czasu zabiegał o taką możliwość. Jesteśmy jedyną placówką na Podbeskidziu, która stosuje system elektroanatomiczny 3D podczas wykonywania zabiegów ablacji

podkreślił Wojciech Jaszczurowski

Ordynator wyjaśnił, że zabieg polega na wprowadzeniu do żył pacjenta cewników z elektrodami, które umieszczane są w obrębie serca.

Kardiolog-elektrofizjolog widzi miejsca, które wywołują arytmię. Po ich zlokalizowaniu końcówką elektrody, która osiąga wysoką temperaturę, "przysmaża" się tę część serca, w której zlokalizowano arytmię. Powstaje niewielka blizna, która skutecznie hamuje tę dolegliwość. W ten sposób niszczone są obszary tkanki serca, które odpowiadają za zaburzenia jego rytmu

powiedział.

Jednocześnie dzięki zastosowaniu elektroanatomicznego systemu 3D na ekranach komputerów pojawiają się kolorowe obrazy, przedstawiające serce w przestrzeni trójwymiarowej, z nałożonymi mapami jego czynności elektrycznych. „Na tej podstawie specjalista stwierdza, gdzie znajdują się ogniska arytmii oraz jak się one rozprzestrzeniają” – powiedział.

W czasie rzeczywistym rejestrowane są dokładne informacje o rozchodzeniu się fal pobudzenia, lokalizacji blizn, a także o położeniu i sile nacisku wprowadzonych do serca cewników. „To wszystko umożliwia większą precyzję zabiegu” – dodał lekarz.

O przeprowadzeniu u pacjenta zabiegu z użyciem systemu elektroanatomicznego 3D decyduje zespół specjalistów. W szpitalu wojewódzkim powstała specjalna baza osób, które zostaną mu poddane.

Jesteśmy obecnie jedynym ośrodkiem na Podbeskidziu, który przeprowadza takie zabiegi. Do tej pory pacjenci musieli korzystać z ośrodków klinicznych m.in. w Katowicach lub Zabrzu

podkreślił Jaszczurowski.

Źródło: PAP

Foto: facebook.com/szpitalwojewodzki

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3