Biegowy maj w Katowicach

Biegi w katowicach

Redakcja

11 maja 2024

Maj jest miesiącem, który w Katowicach stoi pod znakiem biegów. XV Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki, IV edycja Biegu Zielone Załęże, 10 edycja Biegu im. Janusza Sidły oraz cotygodniowy parkrun Katowice, który 11 maja świętuje 8 urodziny, to wyjątkowe wydarzenia, które nie tylko promują aktywność fizyczną, ale także integrują społeczność i wspierają szczytne cele.

- Po czwartej edycji Biegu Bohaterów oraz 19. Silesia Półmaratonu, które 1 maja gościły w Katowicach czas na kolejne biegowe emocje w naszym mieście. W połowie miesiąca, w katowickiej Dolinie Trzech Stawów czeka nas XV edycja Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki, na którą zapisało się ponad 1,5 tys. uczestników. Oprócz tego czekają nas również inne wydarzenia biegowe, które nie tylko promują zdrowy tryb życia, ale też budują pozytywny wizerunek poszczególnych dzielnic – tak jest chociażby z Biegiem Zielone Załęże czy Biegiem im. Janusza Sidły, który odbywa się w Szopienicach-Burowcu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki: integracja i święto aktywności fizycznej

XV Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki włączony jest do PKO Korony Śląskich Półmaratonów. Podczas Festiwalu, który odbędzie się 18 maja na Muchowcu i Dolinie Trzech Stawów, dorośli mogą wybrać rywalizację na dystansach: półmaratonu, czyli trasą o długości ponad 21 km (dokładnie 21 097,5 m) oraz 5 lub 10 km. Dla dzieci przewidziano trasy od 200 do 1200 m, a dla miłośników nordic walking rajd na ośmiokilometrowej trasie. Odbędzie się również sztafeta pokoleń, podczas której drużyny składające się z uczniów, nauczycieli i rodziców będą mogły spróbować sił w rywalizacji.

Poza głównymi wydarzeniami biegowymi, uczestnicy festiwalu mogą skorzystać z atrakcji i specjalnych zajęć przygotowawczych, jak np. trening zdrowotny w Mieście Nauki. Na zakończenie, dla każdego uczestnika czekają medale, dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00. Trasy biegu obejmują teren Katowickiego Parku Leśnego, a strefa start/meta oraz biura zawodów zlokalizowana zostanie na Muchowcu.

Bieg Zielone Załęże: tradycja, integracja i dobroczynność

Zbliża się czwarta edycja Biegu Zielone Załęże, wydarzenia organizowanego przez lokalną społeczność - Stowarzyszenie Zielone Załęże we współpracy ze Stowarzyszeniem W Kręgu Natury. To zawody od kilku lat gromadzące entuzjastów biegania z różnych części miasta. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00, natomiast biegi rozpoczną się o godzinie 12.00 na Placu ks. J. Londzina.

- Bieg Zielone Załęże to impreza, która doskonale pokazuje jak zgrana i aktywna jest społeczność naszej dzielnicy. W tym dniu gromadzimy się w centralnym punkcie Załęża wraz z zaangażowanymi załęskimi stowarzyszeniami i przedsiębiorcami, aby wspólnie ugościć wszystkich biegaczy, zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych - mówi Joanna Janiak, ze Stowarzyszenia Zielone Załęże, które jest organizatorem wydarzenia. 

Ósme urodziny Parkrun Katowice

11 maja odbędzie się również 354. edycja parkrun Katowice. Tego dnia biegacze oraz wolontariusze będą świętowali 8 urodziny wydarzenia, które już na dobre zapisało się w katowickim kalendarzu imprez biegowych. W każdą sobotę o godz. 9.00 można wziąć udział w biegu, truchcie lub marszu na dystansie 5 km z pomiarem czasu. Trasa wytyczona jest alejkami parku Kościuszki i można ją pokonać w dogodnej dla każdego formie i luźnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze. Udział w parkrun jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji przed pierwszym startem.

X edycja Biegu im. Janusza Sidły: hołd dla mistrza oszczepu

X jubileuszowa edycja Biegu im. Janusza Sidły, to wyjątkowy sposób by uczcić jednego z najwybitniejszych polskich lekkoatletów. Janusz Sidło, mistrz oszczepu, zostanie upamiętniony w biegu, który przeniesie uczestników w sentymentalną podróż przez historię katowickiej dzielnicy Szopienice i malowniczą pobliską Dolinę Pięciu Stawów.

Bieg organizowany jest przez Stowarzyszenie W Kręgu Natury i jest realizowany w ramach programu Inicjatywa Lokalna Miasta Katowice.

Uczestnicy mogą wybierać pomiędzy dystansami: 5 km i 10 km terenem przełajowym dla biegaczy oraz nordic walking oraz 200 i 400 m trasy biegu dla dzieci. Wydarzenie odbędzie się 26 maja. Zapisy trwają do 25 maja, liczba miejsc jest ograniczona. 

powiązane artykuły:

Akademia pana kleksa netflix
Lokalne 8 maja 2024

Od 8 maja film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego będzie dostępny na

Wystawa samochodów mini
Lokalne 6 maja 2024

Czy można zakochać się w samochodzie? Przekonają się o tym wszyscy odwiedzający wystawę w

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3