"Bestia z Chorzowa" zmieni miejsce przebywania? Ośrodek w Gostyninie jest przepełniony

Csm gf iykz Ye Pr j Rx C henryk kukula 1920x1080 nocrop e9e84154a8

Redakcja

22 czerwca 2020

Henryk Kukuła z Chorzowa zamordował 4 dzieci. Po skończonym wyroku trafił do specjalnego ośrodka dla przestępców seksualnych w Gostyninie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie, że ośrodek jest przepełniony i część przestępców będzie musiała zmienić miejsce przebywania, na mocy specjalnych wyroków sądowych.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie w styczniu zdecydował, że kończący wówczas wyrok pedofil i morderca z Chorzowa nie wyjdzie na wolność! Mężczyzna został odizolowany w specjalnym ośrodku w Gostyninie.

Kukuła kończył w tym roku wyrok 25 lat więzienia, jednak jest jednym z takich przypadków, o których mówi specjalna ustawa o tzw. bestiach.

Tymczasem, z uwagi znacznego przekroczenia liczby osób umieszczanych w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie konieczne jest wskazanie innego zakładu psychiatrycznego, w którym będzie wykonywana obserwacja – oceniło Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało odpowiedni projekt.

Ministerstwo nie informuje, którzy z przestępców trafią do nowego ośrodka. Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (Mazowieckie) działa od 2014 r. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale powinni być nadal izolowani, bo z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa. O umieszczeniu w Gostyninie decyduje sąd na podstawie opinii biegłych. Przestępcy, którym skończyły się wyroki, ale nadal mogą zagrażać w opinii biegłych innym osobom, na mocy decyzji sądów trafiali do ośrodka w Gostyninie. Na mocy sądowego orzeczenia mogą go też opuścić. 

Resort skierował w poniedziałek do konsultacji publicznych projekt rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wskazania zakładu psychiatrycznego wykonującego obserwację orzeczoną przez sąd. Projekt przygotowano w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Nowym zakładem wykonującym obserwację orzeczoną przez sąd będzie Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim.

Znaczne przekroczenie liczby osób umieszczanych w ośrodku w Gostyninie uniemożliwia, jak oceniono w uzasadnieniu regulacji, właściwe prowadzenie obserwacji psychiatrycznej i może negatywnie wpływać na proces terapeutyczny pacjentów.

Henryk Kukuła pierwszego morderstwa, co mu udowodniono, dokonał jako 14-letni chłopak! Jego ofiarą była 4-letnia dziewczynka. Kukuła udusił ją w piwnicy. Młody wiek spowodował, że nie trafił do więzienia, a jedynie do zakładu wychowawczego.

Już w ośrodku Kukuła zabił, a później zgwałcił 9-letniego chłopca. Kolejne ofiary to dwaj chłopcy w wieku 4 i 5 lat. Ich ciała znaleziono w lesie w Rudzie Śląskiej. Morderca z Chorzowa został skazany na 25 lat więzienia. Czy kiedykolwiek będzie mógł opuścić miejsce zamknięcia? 

Foto: Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym / Ministerstwo Sprawiedliwości

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3