Aplikacja mZUS rozbudowana o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i żłobkowe

aplikacja zus do składania wniosków

Redakcja

7 marca, 2023

Aplikacja mobilna mZUS, która umożliwia szybkie i wygodne składanie wniosków o świadczenia została rozbudowana o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz dofinansowanie do żłobka. Dotychczas klienci ZUS pobrali ją na 100 tys. urządzeń mobilnych.

Aplikacja mZUS dla rodziców została po raz pierwszy udostępniona 14 listopada 2022 roku. Można jej używać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store. 

– Składanie wniosków przez aplikację mZUS trwa zaledwie kilka minut. Już teraz rodzice mogą za jej pośrednictwem wnioskować nie tylko o świadczenie 500 plus, czy „wyprawkę szkolną”, ale też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinasowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u opiekuna dziennego. Wystarczy, że zaktualizują aplikację na swoim smartfonie czy tablecie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wnioski o 500+, 300+, rodzinny kapitał opiekuńczy czy żłobkowe składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest dużym ułatwieniem dla rodziców i opiekunów. Wniosek o wsparcie mogą złożyć przez całą dobę niezależnie od godzin otwarcia urzędu. Ogromnym udogodnieniem dla rodziców jest możliwość utworzenia nowego wniosku na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany przez aplikację mZUS lub na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu większość informacji uzupełni się automatycznie. Jeśli dane uległy zmianie, przed wysłaniem można je edytować.

Aplikacja mZUS to nie tylko świadczenia dla rodzin. Dzięki niej można również: nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT), przejść do strony, która umożliwia rezerwację e- wizyty w ZUS, odczytać wiadomości, które pojawiły się na indywidualnym profilu na PUE, czy otrzymać powiadomienia, które przypomną na przykład o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Osoby, które chciałyby korzystać z aplikacji mZUS muszą mieć swój profil na PUE ZUS i połączyć ją ze swoim profilem. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

powiązane artykuły:

pit z zus poradnik
Lifestyle 10 lutego, 2023

PIT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymają emeryci, renciści, jak również osoby pobi

zus wysyła PIT-y za 2022
Lokalne 26 stycznia, 2023

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.4µg/m3 PM2.5: 19.7µg/m3