Apel ministra rolnictwa: odpoczywajmy na wsi!

Countryside 2326787 1920

Redakcja

17 maja, 2020

Do odpoczynku na wsi podczas nadchodzących wakacji zaapelował piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. "Zachęcam wszystkich do skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych"- napisał.

"Polska wieś to skarb, który jest tuż obok, niemal na wyciagnięcie ręki. Wypoczynek na wsi to czyste powietrze, piękny krajobraz i smaczne jedzenie. To czas spędzony blisko natury" - czytamy w apelu ministra.

"Pandemia zmieniła nasze życie. Nie wiadomo jak długo będzie trwało zagrożenie, ale przestrzeganie wszystkich zaleceń sanitarnych, pozwala ograniczać ilość zarażeń. Najwyższym wyzwaniem jest teraz zwykła ludzka solidarność - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

"Zachęcam wszystkich do skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych. Dają one możliwość wypoczynku całym rodzinom, bez ścisku, tłoku – od Bałtyku po Tatry i od Odry po Bug. To nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą, w tym z naszym dziedzictwem kulinarnym. W takich miejscach zjemy nasze ulubione potrawy, skosztujemy naturalnych produktów, pochodzących z okolicznych gospodarstw" - apeluje Ardanowski.

Minister podkreślił, że wybór oferty agroturystycznej to właśnie przejaw solidarności. To budowa nowych więzi społecznych i zrozumienia wzajemnych zależności. To wreszcie przejaw współczesnego patriotyzmu, patriotyzmu konsumenckiego.

"Zapraszam do gościnnych gospodarstw agroturystycznych na dobry wypoczynek, na rozkoszowanie się specjałami polskiej kuchni. Zachęcam do odkrywania uroków polskiej wsi" - napisano w apelu.

Czytaj także: Gmina Jeleśnia i firma Żywiec Zdrój będą chroniły zasoby wodne

Najpopularniejszą formą wypoczynku na obszarach wiejskich jest oczywiście agroturystyka, czyli idea spędzania czasu wolnego w gospodarstwach rolnych, gdzie nadal produkcja rolnicza i hodowla zwierząt wyznacza rytm życia.

Ministerstwo rolnictwa mając na celu kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje oraz podnoszenie rangi turystyki wiejskiej i agroturystyki w środowisku sektora turystycznego, od 2016 r. realizuje projekt "Odpoczywaj na wsi". (PAP)

Foto: pixabay.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.4µg/m3 PM2.5: 14.9µg/m3