
Po 23 latach z fotelem prezydenta Tychów pożegna się Andrzej Dziuba. W niedzielę został wybrany na senatora z okręgu numer 75. Kto będzie rządził teraz w Tychach?
Andrzej Dziuba poszedł śladami Zygmunta Frankiewicza - wieloletniego prezydenta Gliwic, który w 2019 roku zamienił samorząd na Senat. Prezydent Tychów w tym roku również został wybrany do Senatu. W okręgu nr 75 obejmującym Tychy, Mysłowice i powiat bieruńsko-lędziński, Dziuba zdobył 81134 głosy (ponad 35 tys. więcej od swojego kontrkandydata z Prawa i Sprawiedliwości). Dziuba startował z własnego komitetu, ale jako reprezentant tzw. paktu senackiego.
Co po Dziubie w Tychach?
Tym samym Andrzej Dziuba żegna się z Tychami i urzędem prezydenta miasta. Co będzie dalej? Wraz z uzyskaniem mandatu przez Andrzeja Dziubę, funkcję zastępców prezydenta przestali pełnić Maciej Gramatyka, Igor Śmietański oraz Hanna Skoczylas. Aktualnie ciągłość działań magistratu zapewnia w tej chwili Sekretarz Miasta – Aneta Luboń-Stysiak, która otrzymała wszystkie niezbędne pełnomocnictwa.
Kolejnym krokiem jest „niezwłoczne” złożenie wniosku wraz z rekomendacją kandydata przez wojewodę śląskiego do Prezesa Redy Ministrów, o wyznaczenie tymczasowego komisarza rządowego, który będzie pełnił funkcję osoby zastępującej prezydenta miasta do wiosennych wyborów samorządowych.
Dlaczego nie będzie wyborów przedterminowych? Otóż do wyborów samorządowych pozostało około pół roku. Zatem nie ma już jakiejkolwiek możliwości, a nawet sensu, aby takie wybory odbyły się w kolejnych 90 dniach (zgodnie z przepisami).
Ale już teraz nadchodzące wybory samorządowe w Tychach zapowiadają się bardzo ciekawie. Dziuba był prezydentem przez ponad dwie dekady i zawsze cieszył się olbrzymim poparciem. Kto przejmie po nim urząd? Nieoficjalnie mówi się o kilku możliwych kandydaturach, ale jeszcze przez kolejne miesiące wszystko może się zmienić.
Na pewno dużo plotek będzie dotyczyło m.in. aktualnego marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który był radnym Tychów, a nawet konkurował z Dziubą o urząd prezydenta. W ostatnich miesiącach obaj panowie zakopali topory wojenne i aktywnie uczestniczyli w wielu wspólnych inicjatywach, konferencjach itd. Sam Chełstowski rok temu odszedł z Prawa i Sprawiedliwości i dołączył do Ruchu Samorządowego "Tak dla Polski". We wrześniu bieżącego roku oficjalnie rozpoczął współpracę z Koalicją Obywatelską.
Innym "naturalnym" kandydatem jest Maciej Gramatyka, I zastępca Dziuby, a prywatne brat Michała Gramatyki, posła Polski 2050. Wcześniej był radnym Tychów i przewodniczącym rady.
fot. UM Tychy