Andrzej Duda: Niech żyje Górny Śląsk. Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich podpisana [WIDEO]

Adudapowstania
Kastelik

Szymon Kastelik

7 czerwca, 2022

Prezydent Polski Andrzej Duda przyjechał 7 czerwca do Katowic. Podpisał ustawę z dnia 12 maja 2022 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Uroczystość odbyła się w budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, gdzie obradował pierwszy Sejm Śląskim.

Prezydent Andrzej Duda złożył najpierw kwiaty pod Pomnikiem Powstań Śląskich w Katowicach. Następnie udał się do budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, gdzie wziął udział w uroczystym podpisaniu ustawy z dnia 12 maja 2022 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Projekt dokumentu do Sejmu skierował sam prezydent, a inicjatorami byli przedstawiciele samorządu śląskiego i opolskiego. Sejm i Senat w trybie ekspresowym i jednogłośnie przyjęli ustawę, która 7 czerwca została podpisana przez prezydenta.

Dokument ustanawia Narodowy Dzień Powstań Śląskich na 20 czerwca, czyli w dzień przybycia do Katowic wojsk polskich po Powstaniach Śląskich.

- Nie cała, ale duża część Górnego Śląska znalazła się w granicach państwa polskiego - mówił prezydent. Andrzej Duda wspomniał, że swoje święto ma już Powstanie Wielkopolskie, a oba zbrojne zrywy ludności były istotne w budowaniu odrodzonej Polski.

- Gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan i Ślązaków, którzy chcieli być częścią odrodzonej Polski, żyć i pracować dla niej, to być może Polska nie przetrwałaby nawet tych swoich 20 lat. Dlaczego? Bo Wielkopolska była sercem historycznym, tam gdzie narodziła się polska państwowość. I tutaj na Górnym Śląsku, większa cześć przemysłu i zasobów naturalnych były niezwykłą wartością dla RP, która pozwoliła się RP odbudować  -dodał prezydent Duda.

Podczas przemówienia prezydent podkreślił, że Powstańcy Śląscy walczyli o Polskę, bo chcieli wrócić do macierzy. Dla prezydent Powstania Śląskie to był zryw zwycięski, a święto pozwoli nowym pokoleniom pamiętać o tych ważnych wydarzeniach dla polskiej historii.

- Niech żyje górny Śląsk, niech żyje Polska - podsumował prezydent Andrzej Duda.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

IMG 20220607 141247

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.3µg/m3 PM2.5: 17.1µg/m3