12 osób związanych z kibolami Ruchu Chorzów, w tym z Psychofans trafi do więzienia?

Csm 19828166 e0f54f8333

Redakcja

26 października, 2022

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom wchodzącym w skład dwóch grup przestępczych kierowanych przez Adama S. ps. "Apacz" – powiedziała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Grupy "Apacza" były związane ze środowiskiem pseudokibiców "Psychofans" Ruchu Chorzów.

Według śledczych kierowane przez Adama S. ps. "Apacz" grupy przestępcze działały od 2015 do kwietnia 2017. Brało w nich udział kilkunastu mężczyzn ze Śląska i innych regionów Polski.

"Jedna z nich dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabywania z terytorium Holandii znacznych ilości środków odurzających, a następnie prowadziła ich dalszą dystrybucję na terenie Polski” – wskazała Ewa Bialik, która dodała, że grupa mogła przewieźć najmniej 30 kilogramów o łącznej czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 600 tysięcy złotych.

Natomiast druga grupa – według prokuratury - kradła lawety samochodów ciężarowych i tiry z naczepami.

"Adam S. jest również powiązany z członkami zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół pseudokibiców jednego z chorzowskich klubów piłkarskich tzw. grupy +Psychofans+" – poinformowała prokurator.

Jak zaznaczyła rzecznik Prokuratury Krajowej ujawnienie przestępstw i rzeczywistego rozmiaru działalności tej grupy, "stało się możliwe między innymi dzięki zeznaniom świadka koronnego, ponieważ dowód ten dopuścił Sąd Okręgowy w Katowicach na wniosek prokuratora". "Jednocześnie kilku podejrzanych korzystając z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, zdecydowało się złożyć obszerne wyjaśnienia, w których ujawniono liczne przestępstwa popełnianie przez członków grupy" - dodała.

Za zarzucane im przestępstwa w akcie oskarżenia grozić do 15 lat więzienia.

Czytaj także: Proces "Psycho Fans"

Prokurator dodała, że działalność grup "Apacza" jest częścią prowadzonego śledztwa dotyczącego grup przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców "Psychofans" Ruchu Chorzów. "W ramach tego postępowania dotychczas zarzuty usłyszało łącznie 95 osób" – powiedziała Bialik, która zaznaczyła, że "w dalszym ciągu toczy się postępowanie przygotowawcze co do kilkudziesięciu czynów ujawnionych w wyniku dotychczasowych czynności". (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.8µg/m3 PM2.5: 21.0µg/m3