Akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Raciborza za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Judge ged764438c 1920

Redakcja

13 września, 2022

Prokuratura Okręgowego w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 64 – letniemu mieszkańcowi Raciborza oskarżonemu o poświadczanie nieprawdy w dokumentach, uszczuplenie podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Jak podała Prokuratura Okręgowa w Katowicach, materiał dowodowy zgromadzony w śledztwie wskazuje, iż oskarżony w 2013 roku brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu dokonywanie przestępstw i przestępstw skarbowych, polegających na oszustwie skarbowym w zakresie podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tego podatku związanego z obrotem wewnątrzwspólnotowym, jak również praniu brudnych pieniędzy, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Mechanizm działania członków tej grupy polegał na fikcyjnym obrocie między innymi stalą. Obrót towarowy odbywał się na terenie Polski jak również na terenie innych krajów  Unii Europejskiej. Uczestnicy tej zorganizowanej grupy przestępczej przedstawiali nieprawdziwe dane w składanych we właściwych urzędach deklaracjach podatkowych. Płatności za rzekomo przeprowadzone transakcje następowały na rachunki osób biorących udział w tym nielegalnym procederze. Pieniądze następnie przekazywane były na kolejne rachunki bankowe, co miało utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia. Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, iż w wyniku działalności oskarżonego doszło do uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 500.000 złotych.

W sprawie tej w lutym 2021 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 2 osobom. Postępowanie pozostaje w toku.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Katowicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3