Akcja sprzątania przystani kajakowej przy Białej Przemszy

Kajak Jaworzno

Redakcja

21 maja, 2021

Już jutro o godzinie 17:00, odbędzie się akcja sprzątania i – tam, gdzie okaże się to konieczne – naprawiania przystani kajakowej przy Białej Przemszy. Organizatorzy wydarzenia zapewniają uczestnikom akcji rękawiczki oraz worki.

Wiosna to czas, gdy wiele osób aktywnie angażuje się w sprzątanie terenów leśnych oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie. W najbliższą sobotę chętni Mieszkańcy mogą pomóc w porządkowaniu przystani kajakowej.

Miejsce to jest niezwykle ważne na mapie atrakcji turystycznych Jaworzna. Biała Przemsza dalej pozostała dziką i niezwykle urokliwą rzeką. Idealnie nadającą się do kajakarstwa, którą można spokojnie porównać do takich rzek jak Krutynia, Nida czy Pilica. Wbrew obiegowej opinii ,jest też rzeką czystą, żyje w niej wiele gatunków ryb w tym np. pstrąg.

W 2018 r. Gminy podpisały list intencyjny w celu realizacji wspólnego projektu „Rzeka łączy – budowa infrastruktury kajakowej i znakowanie Białej Przemszy na terenie Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Bukowna, Sosnowca i Jaworzna”. Celem wspólnego działania stron było stworzenie atrakcyjnego turystycznie szlaku kajakowego na Białej Przemszy. Każdy z sygnatariuszy listu odpowiedzialny był za stworzenie infrastruktury w granicach zarządzanej przez siebie jednostki administracyjnej.

W Jaworznie w ramach zadania powstały dwa punkty odpoczynkowe dla kajakarzy: przy ul. Batorego i w rejonie Długoszyna. Szczególnie urokliwy jest punkt na Długoszynie z dogodnym dojęciem do wody i miejscem na plażę. Niestety, punkt ten upodobała sobie niewielka grupa wandali. Punkt ten był już niszczony a następnie odtwarzany wielokokrotnie. Miasto stanęło przed dylematem czy zlikwidować ten punkt. Jednakże biorąc pod uwagę, że jest to niezwykle ważne miejsce dla kajakarzy, Miasto Jaworzno działając we współpracy z Fundacją Kajakową Tołhaj GDK (która była inicjatorem powstania szlaku) postanowiło podjąć działania w celu zabezpieczenia, naprawy i rozpropagowania tego niezwykle urokliwego miejsca wśród mieszkańców naszego miasta. Jednym z działań w tym kierunku jest organizacja wspólnej akcji jego sprzątania (i przy okazji naprawy).

Całym sercem popieram takie akcje i także tym razem chętnie wezmę udział – to świetna forma troski o naturę oraz okazja do zacieśniania lokalnych więzi społecznych. Przykre, że to miejsce, tak ważne nie tylko dla Jaworzna, ale i dla regionu, niejednokrotnie stawało się celem wandali. Jako Mieszkańcy mamy okazję pokazać, że jest ono dla nas ważne. Dlatego też wraz z Fundacją Kajakową TOŁHAJ GDK zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą poświęcić swój czas i przyczynić się do uporządkowania tego pięknego miejsca. Spotkajmy się tam w sobotę (22 maja) o godzinie 17:00 

- zaprasza Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, zaangażowany w organizację wydarzenia.

Organizatorzy wydarzenia zapewniają rękawiczki i worki dla uczestników akcji sprzątania. 

Źródło: UM Jaworzno

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.3µg/m3 PM2.5: 12.8µg/m3