Wracamy do sprawy śmierci 37-letniej Agnieszki z Częstochowy. Kobieta zmarła 25 stycznia 2022 roku w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni. Najpierw trafiła Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, gdzie straciła ciążę bliźniaczą. Według jej rodziny, to personel szpitala jest winny śmierci Agnieszki. Rzecznik Praw Obywatelskich po ponad 1,5 roku stwierdził, że nie doszło do naruszenia praw pacjentki.
37-letnia Agnieszka trafiła do częstochowskiego szpitala 21 grudnia 2021 roku. Skarżyła się na silne bóle brzucha. Była w I trymestrze ciąży bliźniaczej. Nie był to jej pierwszy raz, kiedy pod swoim sercem nosiła nowe życie. Była już matką trójki dzieci. Jak informował wówczas szpital, na Oddziale Ginekologii i Położnictwa z Pododdziałami Patologii Ciąży i Ginekologii Onkologicznej przebywała również w dniach od 6 do 13 grudnia 2021 roku, zatem tydzień po opuszczeniu szpitala, wróciła z pogarszającym się bólem i wymiotami.
23 grudnia zmarł pierwszy z bliźniaków. Lekarze jednak nie usunęli martwego płodu. Jak tłumaczył częstochowski szpital, medycy próbowali ratować drugie dziecko. To zmarło 29 grudnia. Dopiero 31 grudnia usunięto obumarłe płody. - Po tym jak nastąpił zgon pierwszego dziecka (w dniu 23 grudnia 2021 roku) przyjęte zostało stanowisko wyczekujące, z uwagi na to że była szansa aby uratować drugie dziecko. Pomimo starań lekarzy doszło do obumarcia również drugiego płodu. Natychmiast podjęta została decyzja o zakończeniu ciąży - czytamy w oświadczeniu szpitala.
Niestety po utracie ciąży stan pacjentki ulegał stopniowemu pogorszeniu. 37-letnia Agnieszka traciła kontakt z rzeczywistością, jej organizm był coraz słabszy. Według rodziny, mogła zachorować na sepsę, ponieważ wynik badań dzień przed jej śmiercią przekraczał przyjęte normy. Szpital twierdził, że regularnie badał pacjentkę i kontrolował jej stan zdrowia. Odrzucił również oskarżenia rodziny o utrudnionym kontakcie. - Podczas pobytu pacjentki w Oddziale Ginekologii i Położnictwa z Pododdziałami Patologii Ciąży i Ginekologii Onkologicznej, lekarze wykonywali wiele procedur medycznych, które miały na celu pomóc pacjentce. Przeprowadzane były wielokrotne konsultacje lekarskie, w tym: hematologiczne, psychiatryczna, chirurgiczna, psychologiczna, gastroenterologiczna i neurologiczna. Wymaz w kierunku SARS-CoV 2 – dwukrotnie ujemny. Lekarze wielokrotnie wykonywali szereg innych badań, w tym: ginekologiczno – położnicze badania USG. Badanie CRP wykonywane było 13 razy. Najwyższe stężenie CRP odnotowane zostało w dniu 31.12.21r. i wynosiło 66.50mg/l, po czym nastąpił spadek wartości - informował 1,5 roku temu częstochowski szpital.
Stan zdrowia Agnieszki pogorszył się nagle 23 stycznia 2022 roku. Jak relacjonowała jej rodzina, została przewieziona do szpitala w Blachowni. Tego samego dnia wykryto u niej zakażenie koronawirusem - Podkreślamy, iż personel Szpitala podjął wszystkie możliwe i wymagane działania, które miały na celu ratowanie życia dzieci oraz pacjentki. Wskazujemy, iż na postępowanie lekarzy nie wpływało nic innego, poza względami medycznymi i troską o pacjentkę i jej dzieci - komentował WSS im. NMP w Częstochowie.
Siostra zmarłej Agnieszki za pośrednictwem mediów społecznych opublikowała w formie wideo krótkie oświadczenie. - Kiedy w grudniu jeden płód obumarł, mąż Agnieszki błagał lekarzy, by ratowali mu żonę, nawet kosztem ciąży. Agnieszka nosiła tydzień martwy płód. Aż obumarł drugi. Oba wydobyto po dwóch dniach od ich zgonu. Cały ten czas siostra bardzo źle się czuła, miała podwyższone CRP czyli wskaźnik stanu zapalnego w organizmie - mówiła pani Wioletta, siostra bliźniaczka 37-letniej Agnieszki.
Pani Agnieszka zmarła 25 stycznia 2022 roku. Rodzina złożyła zawiadomienie do prokuratury i skargę do Rzecznika Praw Pacjenta.
Rzecznik Praw Pacjenta nie dopatrzył się uchybień
27 lipca 2023 roku Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec opublikował ustalenia, które wynikają ze zbadanej dokumentacji, zeznań oraz opinii siedmiu specjalistów. "Śledztwo" dotyczyło działań podjętych w szpitalach:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi w Częstochowie;
- Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni należący do podmiotu leczniczego Scanmed S.A. z siedzibą w Warszawie
- Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.
Według RPP świadczenia zdrowotne udzielone pacjentce w tych trzech szpitalach zostały zrealizowane z zachowaniem wymogu należytej staranności i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
Ostatecznie rzecznik wydał trzy rozstrzygnięcia. Stwierdził, że opieka w szpitalach była prawidłowa. - Po stwierdzeniu obumarcia jednego z bliźniąt pacjentka nie znajdowała się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. Sytuacja ta wymagała obserwacji dalszego rozwoju ciąży pozostałego żywego bliźnięcia – w tym aspekcie postępowanie personelu szpitala było właściwe. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie było wskazań do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu indukowanie poronienia (lub zakończenie ciąży w inny sposób) jak również niezwłocznego przeprowadzenia zabiegu usunięcia martwego płodu. Z uwagi na obumarcie bliźniaka prowadzono należycie nadzór stanu ogólnego pacjentki oraz sytuacji położniczej - komentuje Rzecznik Praw Pacjenta. Dalsze działania miały być prowadzone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i z należytą starannością.
Według raportu RPP, pogorszenie stanu 37-letniej Agnieszki wynikało z ostrej fazy wirusowego zapalenia wątroby oraz infekcji COVID-19. Jaki był powód śmierci kobiety według Rzecznika Praw Pacjenta? - Przyczyną zgonu pacjentki były powikłania wynikające z zakażenia wirusem COVID-19. Personel medyczny placówek szpitalnych w trakcie całego procesu leczenia pacjentki dołożył należytej staranności w udzielanych jej świadczeniach zdrowotnych. Lekarze podejmowali wszystkie możliwe działania, aby uratować życie pacjentki oraz jej dzieci - ocenia RPP.
fot. screen media społecznościowe