Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował w niedzielę o „wejście na drogi wprowadzania pokoju” - kierowanie się rozumem, a nie zemstą i w harmonii pomiędzy polityką a prawem. „To architektura pokoju i jego filary” - przekonywał.
W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego abp Skworc przewodniczył w katowickiej katedrze Chrystusa Króla mszy św. w intencji ofiar tamtych wydarzeń.
Z datą 13 grudnia łączy się w naszej historii wprowadzenie stanu wojennego, który w 1981 r. zatrzymał oddolny proces przemian polityczno-społecznych w naszym kraju, zapoczątkowany w roku 1980 niejako bezpośrednio po pierwszej wizycie papieża Jana Pawła II w naszej ojczyźnie”
„Wspominając tamto dramatyczne i szokujące dla społeczeństwa wydarzenie, jakim było siłowe, militarne wystąpienie rządzących przeciwko narodowi, modlimy się za liczne ofiary stanu wojennego.
Nadchodząca środa, 16 grudnia, rocznica pacyfikacji kopalni Wujek, będzie okazją, by wspomnieć tych, którzy przelali krew i tych, którzy byli represjonowani, cierpieli fizycznie i psychicznie, a przez lata stanu wojennego żyli w nieustannym lęku, wylewali łzy i wołali: "Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie" - dodał hierarcha.
Jak przekonywał abp Skworc, wolą Boga jest, by ludzie żyli w pokoju, dlatego zwłaszcza w rocznicę stanu wojennego należy modlić się o pokój i uczyć się być człowiekiem pokoju.
Nawiązał do słów papieża Franciszka, który w encyklice „Fratelli tutti” także pisał o konfliktach w świecie, apelując o budowanie jedności oraz unikaniu pokusy zemsty i dążenia do realizacji wyłącznie partykularnych i doraźnych interesów oraz przekonywał, że „skuteczne procesy trwałego pokoju, to przede wszystkim wypracowane przez ludzi przemiany osobiste, gdzie każdy człowiek może być skutecznym zaczynem poprzez własny styl życia na co dzień”.
Słowa papieskiego nauczania odnosimy do naszej aktualnej sytuacji w Polsce i apelujemy do wszystkich rodaków, do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w czasie Adwentu 2020 weszli na drogi wprowadzania pokoju według podanej recepty: pierwszeństwa rozumu nad zemstą; harmonii między polityką a prawem. To architektura pokoju i jego filary”
Zwrócił się do wiernych, by zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia doświadczyli osobistej przemiany i stali się „rzemieślnikami pokoju”, a przez własny styl życia promowali przy wigilijnym stole kulturę spotkania. (PAP)