7-letnia Alicja z nowym sercem! Kolejny sukces Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Zespol ala

Redakcja

21 czerwca, 2023

7-letnia Alicja otrzymała szansę na nowe życie. W Zabrzu przeszczepiono jej serce od czeskiego dawcy. Dziewczynka przechodzi rehabilitację. 

Prawie całe życie zaledwie 7-letniej Alicji to walka z ciężką chorobą. Kiedy miała 2 lata, lekarze zdiagnozowali u niej ciężką kardiomiopatię restrykcyjną oraz nadciśnienie płucne. Alicja potrzebowała jednocześnie przeszczepu serca i płuc, ale z racji niedoboru masy i wzrostu taki zabieg był praktycznie niemożliwy. Na szczęście w 2021 roku wszczepiono dziewczynce przedsionkowy regulator przepływu, który obniżył nadciśnienie płucne do akceptowanego minimum. 

Pozostało oczekiwać na nowe serce dla 7-latki.  W marcu 2023 roku Alicję zakwalifikowano do transplantacji serca. Natomiast po dwóch miesiącach odpowiedniego dawcę znaleziono w Czechach

- Po odebraniu telefonu, ręce trzęsły się na kierownicy. Trzeba było zawrócić i szybko zebrać się do Zabrza - opowiada pani Tatiana, mama Alicji. Transplantację wykonał zespół docenta Tomasza Hrapkowicza. Operacja była trudna z uwagi na stan ogólny organizmu pacjentki. Dziewczynka przechodzi teraz rehabilitację. Jeszcze kilka miesięcy temu nie potrafiła samodzielnie chodzić, a dzisiaj marzy już o jeździe na rowerze. 

- Cieszy nas rehabilitacja, to że Ala zaczyna chodzić. Jest szansa na jej normalny rozwój. Przykład Ali to kwintesencja tego, co możemy pacjentom zaoferować – komentuje doc. Tomasz Hrapkowicz, kardiochirurg i transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS .

To była druga taka operacja przeprowadzona w Zabrzu, w której przeszczepiono serce z zagranicy. Zgodnie z procedurą do pobrania międzynarodowego można dojść w sytuacji, w której w danym kraju nie ma na liście oczekujących na przeszczep odpowiednio dopasowanego biorcy.

Do tej pory w Polsce wykonano trzy przeszczepienia narządów pobranych poza granicami naszego kraju. Dwukrotnie było to serce z Czech, a transplantacje te wykonano w Zabrzu.

fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3