66. rocznica urodzin Ryszarda Riedla

Csm riedel aacd9e7426 2

Redakcja

7 września 2022

Gdyby żył, skończyłby dzisiaj 66 lat. 7 września to data urodzin legendy polskiej muzyki - Ryszarda Riedla. Całe życie był związany z Górnym Śląskiem.

Na świat przyszedł w szpitalu w Chorzowie. W placówce znajdującej się przy ulicy Strzelców Bytomskim urodził się 7 września 1956 roku. Co ciekawe, spóźnił się na własne narodziny, ponieważ termin porodu był przewidziany na koniec sierpnia. Już wtedy pokazał wszystkim, iż spóźnialstwo będzie jego cechą charakterystyczną.

Pierwsze 11 lat życia spędził w Chorzowie. Najpierw w małym mieszkaniu przy Truchana 62. Był to tylko jeden pokój z kuchnią, w której musieli pomieścić się Krystyna i Jan Riedlowie - czyli rodzice Ryśka - i jego siostra. Jednak gdy rodzina powiększyła się, potrzebowała większego lokum. Dlatego już rok po narodzinach wokalisty Dżemu on i jego rodzice przeprowadzili się do większego mieszkania przy ul. Mielęckiego. Tam żyli przez kolejną dekadę, aż wreszcie Jan Riedel otrzymał przydział do mieszkania przy ulicy Filaretów w Tychach. 

Dla przyszłej gwiazdy polskiej muzyki była to zmiana na lepsze. W poprzedniej szkole uchodził już za „chachara”. Ponadto Chorzów był dla niego za ciasny. W Tychach mieszkał tuż przy dużym parku, który pozwolił mu na zabawę w Indianina. Wynikało to z jego młodzieńczego zafascynowania westernami.

Do Chorzowa powrócił z powodu swojego uzależnienia. Umarł 30 lipca 1994 roku w tamtejszym szpitalu na oddziale detoksykacyjnym. Również w chorzowskiej Leśniczówce zagrał swój ostatni koncert w życiu.

ŚLADAMI RIEDLA

Szpital Miejski w Chorzowie

W placówce znajdującej się przy ulicy Strzelców Bytomskim urodził się 7 września 1956 roku Ryszard Riedel. Co ciekawe, spóźnił się na własne narodziny, ponieważ termin porodu był przewidziany na koniec sierpnia. Już wtedy pokazał wszystkim, iż spóźnialstwo będzie jego cechą charakterystyczną.

Kamienica przy ul. Truchana w Chorzowie

W niej znajdowało się jednopokojowe mieszkanie z kuchnią, w którym mieszkali państwo Krystyna i Jan Riedlowie – czyli rodzice Ryśka. Rok po jego narodzinach przeprowadzili się do większego lokum przy ulicy Mielęckiego.

Tychy, ul. Filaretów 14

Rysiek miał 11 lat, gdy jego rodzice dostali nowe mieszkanie w Tychach. Dla przyszłej gwiazdy polskiej muzyki była to zmiana na lepsze. W poprzedniej szkole uchodził już za „chachara”. Ponadto Chorzów był dla niego za ciasny. W Tychach mieszkał tuż przy dużym parku, który pozwolił mu na zabawę w Indianina. Wynikało to z jego młodzieńczego zafascynowania westernami.

Stadion w Tychach

W pobliżu karuzeli pod stadionem Rysiek spotkał po raz pierwszy Małgosię Pol – swoją przyszłą żonę. Popularna „Gola” była krewną znanego piłkarza Ernesta Pohla. 

„Pod Jesionami”

Bar przy ulicy Damrota w Tychach, był inspiracją dla piosenki Dżemu „Jesiony”. Riedel prawie codziennie odwiedzał ten pub. Odwiedził go nawet podczas własnego wesela.

Piaski pod Będzinem

W wieku 13 lat Riedel pojechał na obóz harcerski do Piasek koło Będzina (dzisiaj jest to część Czeladzi). Zaśpiewał tam Yellow Submarine oraz You’ve Got To Hide Your Love Away zespołu The Beatles. Oba utwory wykonał po „norwesku”, czyli wymawiając angielskie tak jak je usłyszał. Był to jego pierwszy publiczny występ. 

Kościoły św. Magdaleny i św. Krzysztofa w Tychach

26 listopada 1977 roku ożenił się w Kościele św. Magdaleny z Małgosią. Natomiast w Kościele św. Krzysztofa odbył się jego pogrzeb. Nie obyło się wtedy bez problemów. Proboszcz parafii był z początku przeciwny zorganizowania mszy dla Riedla, ponieważ jego rodzina nie wpuszczała kolędy do mieszkania. 

Jezioro Paprocańskie

Nad paprocańskim jeziorem Ryszard Riedel przeżył swoją „pierwszą fazę” po zażyciu narkotyków. "Towar" podał mu znajomy z Mińska Mazowieckiego, który produkował niedozwolone substancje z maku.

Klub „Górnik”

W sali znajdującej się przy dzisiejszym planu św. Anny w Tychach, Ryszard Riedel zaśpiewał po raz pierwszy ze swoimi muzycznymi towarzyszami z Dżemu. Na „castingu” do zespołu Rysiek zaskoczył wszystkich, a najbardziej Pawła Bergera, który wówczas był liderem zespołu.

Ulica Różana w Katowicach

Mała uliczka, która jest jedną z odnóg ul. Kościuszki, była również ważnym miejsce dla Ryszarda Riedla. W latach 70-tych w jednej z kamienic znajdowała się narkomańska melina, a jej częstym gościem był właśnie Riedel. Ulica Różana wywarła tak wielkie piętno na jego życiorysie, że znalazła swoje miejsce w twórczości Dżemu. Utwór „Mała Aleja Róż” opowiada właśnie o niej

Klub Puls i Klub Akant

Legendarne miejsca dla historii śląskiej muzyki bluesowej. Klub Puls, który mieścił się w Willi Goldsteinów w Katowicach, znalazł się w słynnej piosence „Wehikuł czasu”. Również nieistniejący już klub Akant był miejscem częstych spotkań  członków Dżemu, którzy odbywali tam próby. W Akancie też zorganizowano pierwszy Rawa Blues.

Chorzowska Leśniczówka

W 1983 roku stodołę przy Al. Muzyką przerobiono na klub muzyczny, który z miejsca stał się ważnym miejscem dla śląskiej kultury. W Leśniczówce Ryszard Riedel dał swój ostatni publiczny występ z grupą Silesia All Star. Miało to miejsce niecały miesiąc przed jego śmiercią.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.3µg/m3 PM2.5: 16.7µg/m3