46-latek wyłudził ponad milion złotych z VAT

Pexels lukasz radziejewski 8366380

Redakcja

9 października, 2022

Mężczyzna ukrywał się przez 4 lata przed wymiarem sprawiedliwości, teraz stanie przed gliwickim sądem. 46-latek jest oskarżony o poświadczanie nieprawdy w dokumentach, narażenie na uszczuplenie podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Mężczyzna w 2010 roku brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami skarbowymi, tzw. mafia vatowska. 46-latek wyłudził tym sposobem co najmniej 1 200 000 złotych z podatku VAT. Oprócz tego oskarżony jest o pranie brudnych pieniędzy i poświadczanie nieprawdy w dokumentach. 

Mechanizm działania członków grupy przestępczej polegał na fikcyjnym obrocie towarem w postaci wyrobów drewnianych. Obrót towarowy odbywał się na terenie Polski jak również na terenie innych krajów Unii Europejskiej, głównie Słowacji. Uczestnicy tej zorganizowanej grupy przestępczej przedstawiali nieprawdziwe dane w składanych we właściwych urzędach deklaracjach podatkowych. Płatności za rzekomo przeprowadzone transakcje następowały na rachunki osób biorących udział w tym nielegalnym procederze, a następnie przekazywane na kolejne rachunki bankowe.

Mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, więc w 2018 roku postępowanie zostało zawieszone. Za podejrzanym wydano wtedy list gończy. Udało się go zatrzymać po czterech latach, w lipcu 2022 roku i tymczasowo aresztować. Grozi mu do 15 lat więzienia. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3