
Koncert „Fado w Katowicach” odbędzie się 20 maja br. o godzinie 19:00. W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artyści zabiorą nas w świat dźwięków Fado, którymi na co dzień oczarowują bywalców domów Fado portugalskiej stolicy.
Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach Fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach.
Na scenie Filharmonii Śląskiej troje niesamowitych Artystów zaśpiewa utwory ze swoich płyt, ale także najbardziej znane i lubiane utwory Fado wybrzmiewające co wieczór w Lizbonie, a towarzyszyć im będzie akompaniament pięknie brzmiącej gitary portugalskiej, gitary klasycznej i akordeonu.
Wykonawcy:
- Joana Amendoeira – wokal
- Sara Paixão – wokal
- Carlos Leitão – wokal
- Henrique Leitão – gitara portugalska
- João Filipe – gitara akustyczna
- Carlos Menezes – kontrabas
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”.