Koncert „Fado w Katowicach” w Filharmonii Śląskiej

Fado grafika

Redakcja

20 maja 2023   

Koncert „Fado w Katowicach” odbędzie się 20 maja br. o godzinie 19:00.  W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artyści zabiorą nas w świat dźwięków Fado, którymi na co dzień oczarowują bywalców domów Fado portugalskiej stolicy.

Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach Fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach. 

Na scenie Filharmonii Śląskiej troje niesamowitych Artystów zaśpiewa utwory ze swoich płyt, ale także najbardziej znane i lubiane utwory Fado wybrzmiewające co wieczór w Lizbonie, a towarzyszyć im będzie akompaniament pięknie brzmiącej gitary portugalskiej, gitary klasycznej i akordeonu.

Wykonawcy:

  • Joana Amendoeira – wokal
  • Sara Paixão – wokal
  • Carlos Leitão – wokal
  • Henrique Leitão – gitara portugalska
  • João Filipe – gitara akustyczna
  • Carlos Menezes – kontrabas

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3