4 autobusy i 2 tony żywności. Pomoc z Częstochowy dotarła na Ukrainę

59104

Redakcja

23 czerwca, 2022

Pomoc z Częstochowy - w postaci 4 autobusów i 2 ton żywności - trafiła do ukraińskiego miasta Chmielnicki, z którym Częstochowa współpracuje jako członkowie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.

Dzięki wspólnym działaniom służb miejskich, koordynowanym przez MPK w Częstochowie, kolejne wsparcie trafiło do walczących z rosyjskim najeźdźcą Ukraińców. Kilka dni temu konwój składający się z czterech autobusów i pomocy rzeczowej zebranej przez częstochowian dotarł do Chmielnickiego.

Niskopodłogowe 12-metrowe Solarisy Urbino z silnikami Euro 3, pozostające w taborowej rezerwie MPK, miały w perspektywie najbliższych miesięcy zostać przeznaczone do likwidacji. Stałoby się to w ramach rozliczenia projektu na zakup kolejnych autobusów elektrycznych, które za rok trafią do miasta.

Jednak za zgodą Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, z uwagi na bardzo dobry stan techniczny pojazdów, mogły zostać przekazane Ukrainie i służyć jako uzupełnienie tamtejszego taboru. Z uwagi na wojskowe konfiskaty wojenne zapotrzebowanie na tego typu pojazdy jest w Chmielnickim, jak i całej Ukrainie, ogromne.

Auta z aktualnymi przeglądami technicznymi, prowadzone przez kierowców MPK, bez problemów technicznych dotarły na miejsce, by służyć tamtejszym pasażerom. Dodatkowo na pokładzie jednego z Solarisów przewieziono około dwóch ton zebranych wcześniej przez uczniów częstochowskich szkół artykułów spożywczych (m.in. ryż, makaron, konserwy, woda pitna), które zostaną przekazane najbardziej potrzebujących mieszkańcom Chmielnickiego.

 

Źródło: UM Częstochowa

 

Źródło: UM Częstochowa

59101

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.9µg/m3