2023 rok w województwie śląskim. Wrzesień - grudzień

Morawieckikontratusk

Redakcja

31 grudnia, 2023

Co działo się w ostatnich 4 miesiącach 2023 roku w województwie śląskim? Oto wybrane momenty! Było naprawdę gorąco, nie tylko z powodu ocieplającego się klimatu, ale także z powodu emocjonalnej kampanii wyborczej. 

WRZESIEŃ

Łukasz T. skazany

27 września zapadł wyrok w sprawie kierowcy autobusu Łukasza T. Wymiar sprawiedliwości uznał mężczyznę za winnego wszystkich zarzucanych mu przestępstw: zabójstwa, usiłowania zabójstwa i prowadzenia pojazdu pod wpływem środków na stan jak po spożyciu alkoholu.

Za prowadzeniem pojazdu pod wpływem środków odurzających, wpływających na stopień jego nietrzeźwości, Łukasz T. otrzymał karę 1 roku pozbawienia wolności.

Za zabójstwo Barbary Sz. i usiłowanie zabójstwa innych osób otrzymał w sumie 15 lat pozbawienia wolności. Kara łączna 16 lat pozbawienia wolności - w okres więzienia wliczony zostanie areszt, w którym Łukasz T. przebywał od 31 lipca 2021 roku.

Sąd nakazał Łukaszowi T. zapłatę 220 tys. złotych na rzecz partnera Barbary Sz. i ich dzieci. Ponadto Łukasz T. otrzymał 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

31 lipca 2021 roku na ul. Mickiewicza w Katowicach przed godziną 6:00 na wysokości przystanku autobusowego doszło do bójki, w której udział wzięło kilka osób. Do grupy dojechał autobus miejski kierowany przez 31-letniego Łukasza T. Pojazd nagle ruszył. Pod kołami autobusu zginęła 19-letnia Barbara.

25-lecie województwa śląskiego

25 września był bardzo ważnym dniem dla całego samorządu w naszym regionie. Województwo śląskie obchodzi swoje 25-lecie. Uroczystość rozpoczęła się na poniedziałkowej sesji Sejmiku, gdzie wręczono Złote i Srebrne Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wyróżnienia otrzymali m.in. marszałek Jakub Chełstowski i byli marszałkowie oraz były premier Jerzy Buzek.

Kulminacja świętowania 25-lecia województwa przypadła na poniedziałkowy wieczór. W Sali koncertowej NOSPR odbyła się uroczysta gala. Podczas tego wydarzenia wyróżniono specjalnymi statuetkami samorządowców.

WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK

Kampania wyborcza

Doskonale wiemy co działo się we wrześniu i w pierwszej połowie października. Województwo śląskie i Polska żyłą wyborami parlamentarnymi. Katowice wielokrotnie znajdowały się w centrum uwagi. W stolicy naszego województwa swoje konwencje wyborcze zorganizowały: Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja oraz Trzecia Droga. W Katowicach ostatni dzień kampanii wyborczej rozpoczęli Donald Tusk i Mateusz Morawiecki. Były już premier w Chorzowie na finiszu obiecywał ok. 100 mln złotych na budowę nowego stadionu dla Ruchu Chorzów.

Do tego wszystkiego należy doliczyć mniejsze i większe wydarzenia polityczne w całym województwie. W końcu każda ze stron politycznej sceny kierowała się zasadą: Kto wygrywa na Śląsku, wygrywa w całej Polsce.

PAŹDZIERNIK

Koniec akcji w kopalni Pniówek

W sobotę, 21 października w KWK Pniówek odnaleziono ostatniego, siódmego górnika, który pozostawał pod ziemią po tragedii, do której doszło w kwietniu 2022 roku.

We wrześniu rozpoczął się kolejny etap akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek. Ratownicy odnaleźli 6 z 7 zaginionych osób. Spenetrowali 185 metrów ściany N-6. Niestety nie udało im się odnaleźć ostatniego górnika. Akcja została przerwana z powodu pogarszających się warunków klimatycznych (wzrost stężenia metanu).

Przygotowania do kolejnego etapu trwały miesiąc. 20 października ratownicy ponownie ruszyli w stronę ostatniego z zaginionych górników. Musieli przebić się do ściany N-6 z nowo wydrążonej przecinki N-6a, zabezpieczyć skrzyżowanie, przewietrzyć wyrobisko i zdemontować elementy obudowy ścianowej. Pracowali w bardzo trudnych warunkach klimatycznych.

LISTOPAD

Opera Śląska wróciła do gry

Opera Śląska wróciła do domu w Bytomiu! Zakończył się jeden z największych remontów w historii tej instytucji kultury. W niedzielę, 12 listopada artyści opery znów zagrali na swoich deskach.

Przez ostatnie 1,5 roku budynek Opery Śląskiej w Bytomiu przeszedł gruntowną modernizację. Łączna wartość inwestycji to blisko 63 mln zł. Środki pochodziły z budżetu województwa oraz Unii Europejskiej. Przebudowa budynku Opery Śląskiej rozpoczęła się w styczniu 2022 roku. Prace zakończyły się w październiku 2023 roku.

Konkurs Fitelberga

Listopad w Filharmonii Śląskiej upływa pod znakiem jednego z najbardziej prestiżowych muzycznych konkursów wykonawczych w kraju. Do XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga zgłosiło się aż 260 młodych dyrygentów i dyrygentek z całego świata, którzy nie przekroczyli jeszcze 39. roku życia. W dniach 17-24 listopada w Filharmonii 50 z nich rywalizowało o triumf i bogate nagrody.

Konkurs ostatecznie wygrał Jong-Jie Yin

Tragedia w ZG Sobieski

Dramat rozegrał się we wtorek, 28 listopada około godziny 15:30 w pochylni 9 w pokładzie 209 na poziomie 500. Zdarzenie dotyczyły sześciu osób z działu wentylacyjnego. Grupa ta została wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego.

W trakcie usuwania korka w rurociągu podsadzkowym nastąpił niekontrolowany wypływ mieszaniny podsadzkowej oraz przemieszczenie się odcinka tego rurociągu. W strefie zagrożenia znalazła się cała grupa skierowana do pracy w tamtym rejonie, czyli sześć osób. W ZG Sobieski natychmiast rozpoczęła się akcja ratownicza.

Zginęło 4 górników. Było to najtragiczniejsze zdarzenie w polskiej kopalni w 2023 roku.

GRUDZIEŃ

Koleje Śląskie do lotniska

Katowice Airport w Pyrzowicach w końcu zyskało połączenie kolejowe. Od 10 grudnia do naszego regionalnego lotniska dojeżdżają Koleje Śląskie. Przystanek Pyrzowice Lotnisko znalazł się na trasie linii S9 Częstochowa - Tarnowskie Góry. Pociągi Kolei Śląskich przejeżdżają między innymi przez Zawiercie Mierzęcice, Miasteczko Śląskie. 10 grudnia pierwszy pociąg Kolei Śląskich wjechał do Pyrzowic. Połączenie już pierwszego dnia cieszy się dużą popularnością.

Codziennie do Pyrzowic z obu kierunków przyjedzie w sumie 20 pociągów, czyli 10 par. Kursują codziennie, mniej więcej co 2,5 godziny. Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy Elfy 2. Przejazd odbywa się w specjalnej taryfie lotniskowej. Bilet za trasę Tarnowskie Góry - Pyrzowice kosztuje 8,50 zł, z Zawiercia do lotniska 10,40 zł, a z Częstochowy do Pyrzowic 19,80 złotych. Czasy przejazdów to: z Tarnowskich Gór 17 minut, z Zawiercia 22 minuty, z Częstochowy 57 minut.

Druga linia Elki

W grudniu do Parku Śląskiego powróciła druga linia Elki. Jej trasa przebiega na odcinku Planetarium Śląskie - Wesołe Miasteczko. Do dyspozycji są otwarte kanapy i zamykane gondole. Podróż w jedną stronę trwa około 15 minut. Drugi odcinek Elki mierzy 1840 metrów. Można podziwiać z góry m.in. Śląski Ogród Zoologicznym nad którym przebiega druga linia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.1µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3