2023 rok w województwie śląskim. Styczeń - kwiecień

IMG 20230130 105413

Redakcja

29 grudnia, 2023

2023 rok za nami. Zatem sprawdźmy, co działo się w województwie śląskim w ostatnich 12 miesiącach. Poniżej wybrane wydarzenia/zdarzenia z okresu styczeń-kwiecień. A wydarzyło się sporo. Wybuch w kamienicy, nieformalny start kampanii oraz skazanie mordercy 11-letniego Sebastiana. 

STYCZEŃ

Wybuch w Szopienicach

Do wybuchu w kamienicy parafialnej przy ulicy Bednorza 20 w Katowicach doszło około godziny 8:30, 27 stycznia 2023 roku. Siła eksplozji była potężna. Uszkodzony zostały sąsiednie zabudowania: kościół, dwie szkoły oraz budynek mieszkalny. Spod gruzów wydobyto ciała byłej kościelnej i jej córki. Kościelny trafił do szpitala. Do szpitala trafili też dwójka dzieci i ich ojciec. Wybuch nie był przypadkowy. Z listu rodziny wynika, że mogło to być rozszerzone samobójstwo.

Tragedię przeżył kościelny, Edward D. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty: doprowadzenie do eksplozji gazu, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób i który doprowadził do częściowego zawalenia się budynku, w wyniku czego zginęły dwie osoby, a trzy inne zostały ranne.

MŚ w piłce ręcznej

W styczniu odbyły się mistrzostwa świata mężczyzn w piłce ręcznej. Organizatorami były Polska i Szwecja, a katowicki Spodek był jednym z obiektów turnieju. To w stolicy województwa śląskiego odbył się mecz otwarcia turnieju: Polska – Francja. W Spodku biało-czerwoni rozegrali wszystkie mecze fazy grupowej.

Marek Plura

20 stycznia 2023 roku zmarł Marek Plura. Marek Plura pochodził z Raciborza, ale mieszkał w Katowicach. W przeszłości był radnym Katowic, posłem i europosłem. W 2019 roku został wybrany do Senatu. Przez całą swoją polityczną działalność walczył o uznanie Ślązaków i śląskiej godki za język. Pogrzeb Plury odbył się 24 stycznia w Katowicach.

LUTY

IEM 2023

Jak co roku, katowicki Spodek był najważniejszą areną e-sportową na świecie. W lutym rozegrano turniej Intel Extreme Masters 2023. Dla fanów gier, e-sportu i nowych technologii przygotowano wystawę expo w MCK-u.

Tomasz M. skazany

Morderca 11-letniego Sebastiana został skazany 15 lutego przez Sąd Okręgowy w Sosnowcu. 42-letni Tomasz M. usłyszał wyrok dożywocia. Będzie mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z więzienia po 30 latach. Otrzymał też dożywotni zakaz zajmowania stanowisk lub prowadzenia działalności związanych z edukacją i wychowywaniem małoletnich.

11-letni Sebastian zginął 22 maja 2021 roku. Bawił się na placu zabaw w Dąbrówce Małej. Wieczorem zaginął. Następnego dnia tropy doprowadziły policjantów do Tomasza M. Mężczyzna w przeszłości porwał już chłopca.

MARZEC

Tour de Śląsk Tuska

W marcu Donald Tusk przez prawie cały tydzień przebywał z wizytą w województwie śląskim. Było to nieoficjalne rozpoczęcie jego kampanii wyborczej. Spotkał się z mieszkańcami Bytomia, Żywca, Częstochowy i Chorzowa. Podczas swojej wizyty w województwie śląskim złożył pierwsze obietnice wyborcze. Zadeklarował m.in. uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego.

Kolej Dużych Prędkości

22 marca Marcin Horała, ówczesny pełnomocnik rządu ds. CPK, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ogłosił wybrany wariant inwestorski linii 170 Kolei Dużych Prędkości na trasie Katowice – granica z Czechami. CPK jako wariant inwestorski wybrało wariant nr 72. Przechodzi on już po gotowej linii kolejowej przez centrum Mikołowa, która na ten moment jest "za mała". Dalej idzie do Łazisk Górnych. Następnie przecina Orzesze i Palowice. Biegnie dalej przez Żory, Jastrzębie-Zdrój aż do granicy z Czechami.

Nie było spokojnie. Przed urzędem przeciwnicy inwestycji zorganizowali pikietę. Radni Sejmiku z KO oraz parlamentarzyści próbowali wejść na konferencję Horały. Udało się to tylko kilku z nich. Na miejsce wezwana została policja, która zabezpieczała korytarze i schody w urzędzie, żeby „nie wpuścić” nieproszonych gości.

KWIECIEŃ

Blok 910MW w Jaworznie

Na początku kwietnia zakończył się wielomiesięczny spór RAFAKO z Tauronem o Blok 910 MW w Jaworznie. Jedna z najważniejszych inwestycji energetycznych w Polsce została oddana do użytkowania po terminie. Następnie wielokrotnie praca bloku była wstrzymywana z powodu różnych awarii.

Tauron Wytwarzanie zarzucał RAFAKO wykonanie projektu z wadami konstrukcyjnymi. Natomiast zarząd raciborskiej spółki uważał, że Tauron korzysta z bloku w sposób niewłaściwy, m.in. spalając w nim węgiel niskiej jakości

W końcu po wielu miesiącach negocjacji i walki medialnej, obie strony podpisały ze sobą ugodę. Po spełnieniu wszystkich warunków, grupy na mocy ugody rozwiązały kontrakt wygaszając zobowiązania kontraktowe. Tauron wycofał się też z roszczeń wynikających z gwarancji technicznych.

Blisko 600 tys. Ślązaków

W kwietniu Główny Urząd Statystyczny opublikował długo wyczekiwane wstępnie wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 w zakresie struktury narodowo-etnicznej oraz języka kontaktów domowych.

Według NSP 2021 Ślązacy są najliczniejszą mniejszością w Polsce (podobnie jak w 2011 roku). W kategorii identyfikacji narodowo-etnicznych jako pierwsza lub druga identyfikacja narodowość śląską zaznaczyło 585,7 tys. osób, w tym 231,8 tys. osób to identyfikacja pierwsza.

Język śląski zadeklarowało blisko 460 tys. osób.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.6µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3