20 członków Torcidy zostało oskarżonych przez Prokuraturę Krajową

Handcuffs 3655288 340

Redakcja

24 czerwca, 2023

Do Sądu Okręgowego w Gliwicach trafiły kolejne dwa akty oskarżenia w śledztwie dotyczącym działającej na terenie Śląska zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym określanej jako Torcida. Sprawą zajmuje się Śląski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Akty oskarżenia obejmują łącznie 72 przestępstwa popełnione przez 20 oskarżonych.

Prokuratura zarzuca oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 § 2 kk, wymuszenia rozbójnicze, liczne pobicia o wyjątkowo drastycznym przebiegu, rozprowadzenia znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz posiadanie broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 § 2 kk.

Śledztwo dotyczy działającej do 2005 roku grupy związanej z pseudokibicami z grupy Torcida, która wykorzystuje barwy Górnika Zabrze. -  Grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, używała przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności. Jej członkowie brali udział w bójkach, pobiciach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. Z ustaleń dokonanych przez prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób - informuje prokuratura krajowa.

Według śledczych, Torcida (podobnie jak Psycho Fans) działała jak zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym. Panowała hierarchia oraz podział na podgrupy i funkcje. Członkowie grupy popełniając przestępstwa posługiwali się bronią palną, jak również niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów. Kilkunastu podejrzanych współpracuje z organami ścigania, dzięki czemu prokuratura oskarżyła do tej pory aż 186 osób. 

Jednym z przykładów brutalnej działalności Torcidy jest zdarzenie, do którego doszło w październiku 2018 roku na autostradzie A1. Wówczas 200 osobowa zorganizowana grupa przestępcza pseudokibiców z Zabrza poprzez wrzucenie na jezdnię siatki ogrodzeniowej oddzielającej autostradę doprowadziła do zatrzymania pojazdów, a następnie pobicia pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich poprzez wyciąganie pasażerów z samochodów jak również uderzenie przez okna osób siedzących wewnątrz.

Akty oskarżenia obejmują również bójkę z użyciem niebezpiecznych przedmiotów do które doszło w grudniu 2018 roku pomiędzy członkami Torcidy oraz pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. W trakcie bójki oskarżeni używali m.in. maczet i siekier.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3