1200 numerów PESEL dla Ukraińców w Tarnowskich Górach

274136442 700639964640443 4048595306570024276 n 1 1600x1066
Kastelik

Szymon Kastelik

24 kwietnia, 2022

Wszystkie miasta i gminy w województwie śląskim pomagają uchodźcom z Ukrainy oraz tym, którzy zostali w swoim kraju. Tarnowskie Góry od lutego angażują się w pomoc Ukraińcom na wielu płaszczyznach.

Od wybuchu wojny w Ukrainie mijają dwa miesiące. Polska zdaje egzamin z pomocy dla naszych sąsiadów. Jak sytuacja wygląda w Tarnowskich Górach? 

- Jeszcze w lutym, niemal natychmiast po informacji o agresji Rosji na Ukrainę uruchomiliśmy Punkt Obsługi Uchodźców przy tarnogórskim Rynku. Pracownicy MOPS-u, Urzędu Miasta, tłumacze i wolontariusze pomagają uchodźcom w znalezieniu dachu nad głową, wypełnieniu dokumentów, wyjaśniają najważniejsze sprawy dotyczące pobytu w Tarnowskich Górach, przekazują m.in. jedzenie, kosmetyki, przybory szkolne i koordynują wszelką pomoc, również tę bardzo indywidualna, jak dieta chorego na celiakię dziecka, tłumaczenia w czasie wizyt u onkologa. Do tej pory w naszym punkcie obsłużono ok. 3 tys. osób - informuje Katarzyna Majsterek z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM Tarnowskie Góry.

Miasto dla uchodźców, a zwłaszcza najmłodszych przygotowuje nowe formy adaptacji oraz rozrywki. W Tarnogórskim Centrum Kultury i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywają się zajęcia dla ukraińskich dzieci i przygotowano również bezpłatne wejściówki do parku wodnego. Tarnowskie Góry, podobnie jak inne miasta naszego regionu, zdają egzamin z akcji nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. - Od 16 marca w Tarnowskich Górach wydaliśmy ok. 1200 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Szacujemy, że liczba przebywających u nas uchodźców jest zbliżona do liczby PESEL-i, choć z drugiej strony wiemy, że część osób, które przybyły do naszego miasta, wraca do ojczyzny, a część jedzie dalej - dodaje przedstawicielka Urzędu Miasta.

Tarnowskie Góry wraz z miastem partnerskim Bernburgiem organizuje akcję relokacyjną.  Do tej pory do niemieckiego miasta wyjechało 55 Ukraińców. Na miejscu mają zapewnione mieszkania, pracę i opiekę społeczną.

- Z Bernburga przyjechały też dla mieszkających w naszym mieście uchodźców pieluchy, środki higieny osobistej, koce, składane łóżka, wózki dziecięce, żywność i lekarstwa przyjechały. Z kolei konwojem humanitarnym z kolejnego miasta partnerskiego –  francuskiego Mericourt – dotarły dwa busy wypełnione po brzegi produktami pierwszej potrzeby dla tych, którzy uciekli przed wojną - informuje Majsterek.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 52.7µg/m3 PM2.5: 46.7µg/m3