10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Pexels daniel reche 3601097

Redakcja

10 października 2022

Podczas pandemii, jak i obecnych kryzysów coraz więcej osób zaczęło sobie zdawać sprawę z tego, jak ważne jest dobrostan psychiczny. Publiczne uczelnie i szkoły stworzyły w wielu miejscach możliwość spotkań z psychologiem dla dzieci i studentów. WHO rozpoczyna właśnie kampanię przypominającą o tym jak ważne jest zdrowie psychiczne.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat.

W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego warto pomyśleć o nim jak o zdrowiu fizycznym - to nie wymysł, że boli nas kolano czy żołądek, więc czemu miałoby być wymysłem, że jest nam ciężko. Po pandemii koronawirus coraz częściej mówiło się o pomocy psychologicznej. I bardzo dobrze, bo w niektórych kręgach nadal jest ona stygmatyzowana, niektórych co więcej wydaje się, że na pierwszej wizycie u psychologa dostaje się tzw. żółte papiery (osoby niepoczytalnej lub leczącej się psychiatrycznie). Nic bardziej mylnego. 

 Wszyscy możemy odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest okazją do zrobienia tego wspólnie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) będzie współpracować z partnerami w celu rozpoczęcia kampanii wokół tematu „Uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich globalnym priorytetem”.

Będzie to okazja dla osób z zaburzeniami psychicznymi, pracodawców, pracowników i innych zainteresowanych stron, aby spotkać się i głośno mówić o tym, co musimy zrobić, aby zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie stały się globalnym priorytetem dla wszystkich. Już teraz natomiast polecamy sprawdzenie, czy pracodawca, szkoła czy uczelnia nie oferuje darmowych porad psychologicznych i skorzystanie z nich, chociażby dla samego "przegadania" tematu, który nas męczy z kimś obiektywnym. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3