10. Europejski Kongres Małej i Średniej Przedsiębiorczości w nowej formule!

Redakcja

2 września 2020

Europejski Kongres Małej i Średniej Przedsiębiorczości , który w ostatnich latach gromadził w październiku w Katowicach po kilka tysięcy gości, w tym roku odbędzie się w formule cyklu dwudniowych spotkań branżowych – w kilkudziesięcioosobowych obsadach.

Jak podał w poniedziałek organizator Kongresu, obchodząca w tym roku 30-lecie Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, wydarzenie zostanie też rozciągnięte od września do grudnia. Głównymi zakładanymi tematami będą: czysta energia, inwestycje, finansowanie przedsiębiorców i samorządów czy branża hi-tech. Hasło tegorocznego kongresu brzmi: "Back to business".

Prezes organizującej wydarzenie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony mówił na poniedziałkowym spotkaniu prasowym, że taka formuła wraz z hasłem odpowiadają obecnej rzeczywistości gospodarczej, w której kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest spinanie rozpadających się łańcuchów dostaw i tworzenie nowych możliwości prowadzenia biznesu.

Kongres będzie się realizował poprzez cykl dwudniowych spotkań eksperckich, na których będziemy branżowo rozmawiali o zagadnieniach, które będziemy chcieli poruszać

- zasygnalizował Zjawiony.

Już w czerwcu zrobiliśmy konferencję "ThinkEco!" w Pszczynie, na której mówiliśmy głównie o czystym powietrzu, w jaki sposób powinny być prowadzone działania nie tylko przedsiębiorców, ale też różne programy dotacyjne, strategie – przy współudziale marszałka i miasta Katowice – przypomniał prezes RIG.

To było spotkanie w gronie 32 ekspertów z różnych dziedzin, przedsiębiorców z różnych dziedzin, które mocno wpływają na środowisko; był też parlament, byli ministrowie. I tam powstały najważniejsze rekomendacje – dotyczące nie tylko samego czystego powietrza, ale też rozwiązań, które powinny samorząd i rząd wprowadzać – wskazał prezes katowickiej RIG.

Wyjaśnił, że na tamtym wydarzeniu bazować mają spotkania 10. Europejskiego Kongresu MŚP.

Rozpoczynać będą się one wieczorną kolacją. Następnego dnia przewidziano pakiety dyskusji i wystąpień w kilkudziesięcioosobowych gronach, a popołudniami zapewniane będą okazje do spotkań przedsiębiorców – osobiście, ale też na specjalnie przygotowanej platformie internetowej.

Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 29-30 września, znów na zamku w Pszczynie: ma ono być swoistą kontynuacją konferencji z czerwca br. Rozmowa pod hasłem „ThinkEco! Forum: czysta woda, czysta energia, czysta Polska” ma dotyczyć m.in. wody i odpadów. Kolejne zaplanowane tematy to: finansowanie gmin i przedsiębiorców, innowacje w przemyśle czy high-tech.

Łącznie spotkań w tej formule do grudnia ma odbyć się pięć lub sześć.

Raz, że nie chcemy narażać przedsiębiorców; dwa, że chcemy im dać przestrzeń do wypowiedzenia się

– mówił Zjawiony.

Przedstawiciele RIG akcentowali też w poniedziałek, że zmieniona rzeczywistość gospodarcza spowodowała przeformułowanie działalności Izby kierowanej do przedsiębiorców.

Od kilku miesięcy w Izbie działa Centrum Wsparcia MŚP, które oferuje przedsiębiorcom bezpłatne konsultacje ekspertów w kilku obszarach prowadzenia działalności gospodarczej: doradztwa prawnego, finansowego, marketingowego, restrukturyzacyjnego oraz łączenia firm z potencjalnymi dostawcami.

Dotąd w stworzony wobec wyzwań związanych z pandemią projekt Centrum Wsparcia MŚP zaangażowały się finansowo m.in. lokalne samorządy, w tym Katowic, marszałek woj. śląskiego czy Agencja Rozwoju Przemysłu. Najczęstsze problemy, które zgłaszają przedsiębiorcy, wiążą się z finansowaniem biznesu, kwestiami prawnymi czy zarządzaniem kadrami. O pomoc Centrum Wsparcia MŚP prosiły już m.in. firmy spoza regionu czy z Niemiec.

RIG w Katowicach stara się też upowszechniać m.in. projekt arbitrażu dla przedsiębiorców.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3