Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-6 °C
AAA

Wstęp na Jasną Górę - tylko dla nielicznych

Wybory2020
W związku z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa, od środy wejście na Jasną Górę będzie możliwe jedynie od strony Domu Pielgrzyma, przez tzw. Bramę Papieską, tylko w ściśle ograniczonej liczbie osób - poinformowali ojcowie paulini na jasnogórskim Twitterze.
Oznacza to, że wstęp na Jasną Górę zostaje ograniczony do niewielu wiernych. Takiej sytuacji ograniczeń wstępu Jasna Góra nie przeżywała ani za stanu wojennego, ani za okupacji hitlerowskiej, ani nawet za czasów carskich. Sytuacja jest nadzwyczajna”
poinformowało we wtorek wieczorem biuro prasowe klasztoru

Do wprowadzanych od środy dodatkowych obostrzeń nawiązał podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego kustosz sanktuarium, o. Waldemar Pastusiak. „Wiemy, że od dnia jutrzejszego zostają wprowadzone jeszcze ostrzejsze restrykcje” - mówił paulin po zakończeniu modlitwy.

Czytaj także: Jasna Góra - pielgrzymka mężczyzn

Ojciec Pastusiak podziękował jednocześnie wszystkim wiernym, którzy "za pośrednictwem mediów pielgrzymują na Jasną Górę, aby tutaj być razem z nami, aby się modlić". Kustosz wyraził nadzieję, że "pewnego dnia znowu będziemy mogli uczestniczyć w eucharystiach w naszych kościołach".

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze należy do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w Europie. W ub. roku kościół i klasztor odwiedziło 4,4 mln pielgrzymów i turystów - ok. 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła m.in. liczba pielgrzymów, którzy przybyli do Częstochowy pieszo.

Marzec to co roku w sanktuarium miesiąc licznych pielgrzymek maturzystów - w tym roku odbyły się jedynie te zaplanowane na pierwszą dekadę miesiąca, pozostałe odwołano, podobnie jak wiele innych zaplanowanych pielgrzymek i wydarzeń.

O ograniczeniu liczby wiernych w kościołach przypomniała także we wtorek Kuria Archidiecezji Częstochowskiej, wskazując, iż w związku z zaostrzeniem profilaktyki w stanie epidemii od środy zakazane będą zgromadzenia powyżej dwóch osób. "Wyjątek stanowią zgromadzenia o charakterze religijnym. Może w nich uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Do tej liczby nie wlicza się celebrans i koncelebransi" - podała częstochowska kuria.

Wobec ograniczenia możliwości udziału w mszach, metropolita częstochowski abp Wacław Depo udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku udziału we mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla wszystkich wiernych, bez rozróżnienia grup i okoliczności, która będzie obowiązywać do odwołania. Dyspensa została opublikowana na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej www.archiczest.pl. (PAP)


Komentarze