Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-3 °C
AAA

Trzech pracowników czeskiej huty z koronawirusem. To Ostrava i Trzyniec obok Cieszyna

Wybory2020
Wczoraj dyrektor generalny czeskiej Huty Trzynieckiej - Jan Czudek - poinformował, że u trzech pracowników potwierdzono w zakażenie koronawirusem.

Potwierdzam informację. Jedna osoba to pracownik Walcowni Rur w Ostrawie, dwie osoby to trzynieccy pracownicy – potwierdziła informację Petra Jurásková, rzeczniczka Huty Trzynieckiej.

Dodała, że współpracownicy osób, u których potwierdzono zakażenie, zostali poddani kwarantannie. W dwuch wypadkach potwierdzono, że osoby te nie zaraziły się na terenie huty. U trzeciej osoby ta informacja jeszcze nie jest potwierdzona, ale też bardzo prawdopodobna. Jeden pracownik nie chodził do pracy od dłuższego czasu, zatem nie przyniósł zakażenia do Huty.

Obecnie przygotowujemy takie środki organizacyjne, aby jak najmniej osób spotykało się w pracy, a oprócz stołówek, szatni i pryszniców staramy się stopniowo dezynfekować mniejsze wspólne pomieszczenia – powiedział dyrektor generalny Jan Czudek

Tymczasem starosta i burmistrz Cieszyna zaapelowali w czwartek do premiera o rezygnację z objęcia kwarantanną osób wracających z pracy w Czechach.

"Objęcie 14-dniową kwarantanną osób powracających z tamtejszych zakładów pracy wydaje się nieuzasadnione, a skutki będą w krótkiej perspektywie czasowej potęgować tragiczne konsekwencje gospodarcze w i tak trudnej dla społeczeństwa sytuacji. Osoby pozostawione w ten sposób bez środków do życia będą tej pomocy oczekiwać od władz państwowych i samorządowych" – napisali w liście otwartym do premiera burmistrz Gabriela Staszkiewicz i starosta Mieczysław Szczurek.

Sprawa dotyczy rozporządzenia ministra zdrowia z 24 marca. Jeden z zapisów wprowadza 14-dniową kwarantannę dla osób, które przekraczają granicę, wracając z pracy w sąsiednim kraju. Samorządowcy ocenili, że problem dotyczy co najmniej kilku tysięcy osób, którzy mogą w konsekwencji stracić pracę.

Źródło: zwrot.cz/własne

Foto: Pixabay


Komentarze