Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Morawiecki: Dystans społeczny. Musimy walczyć, by zakażeń było jak najmniej

Wybory2020
Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia w związku z koronawirusem! Osoby niepełnoletnie na zewnątrz tylko w towarzystwie osoby dorosłej! Brak dostępu do skwerów, parków, plaż. Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Punkty handlowe: zamknięte punkty usługowe, fryzjerskie, kosmetyczne. Limit osób w sklepie! Maksymalnie 3 osoby na jedną kasę.

"Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, ale chcemy jednocześnie ograniczać, wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, aby nie doszło do takiej sytuacji jak we Włoszech czy Hiszpanii, do sytuacji segregacji chorych, selekcji tych którzy jeszcze mogą być poddani leczeniu respiratorem czy nie" - dodał.

Spotkanie z kolegą? Już nie. W sklepach tylko tyle osób ile jest kas pomnożone przez 3. Jeśli kas będzie 20 to maksymalnie 60 klientów będzie mogło w danej chwili przebywać w sklepie. 

- Poczta? Limit do 2 osób na jedno okienko! Bazary - 3 osoby do jednego stoiska. Obowiązek przed sklepami - nakładamy rękawiczki. W weekendy zamykamy sklepy budowlane - mówi Mateusz Morawiecki.

Sklepy spożywcze od 10 do 12 tylko dla osób powyżej 65. roku życia!

- Unikajmy kontaktów z innymi ludźmi. Odstęp. Wymogi w autobusach, w sklepach. Zakres pandemii się rozprzestrzenia. Nie możemy założyć, że dalej będzie nam się udawać utrzymywać ten stan przyrostów zakażonych - mówi premier Morawiecki. 

- W miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji. Limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych, bardziej restrykcyjne kontrole. Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, miejsc rekreacji - informuje Morawiecki. 

- Zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu.

"Najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem gdy mama lub tato opiekuje się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami" - poinformował. Jak dodał osoby poniżej 18 roku życia będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

S24/PAP


Komentarze