Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

JSW podtrzymuje dwumiliardowy plan inwestycji mimo koronawirusa

Wybory2020
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) mimo epidemii koronawirusa podtrzymuje zaplanowany na 2020 rok plan inwestycyjny o wartości ponad 2 mld zł - poinformował prezes spółki Włodzimierz Hereźniak. W następstwie epidemii JSW zmniejszyła dotąd produkcję węgla wobec wcześniejszych planów o ok. 15 proc.

"Za zgodą również pana premiera Sasina chcemy utrzymać przede wszystkim działania inwestycyjne na poziomie zaplanowanym. Zaplanowaliśmy w tym roku ponad 2 mld zł nakładów na działania inwestycyjne i będziemy to utrzymywali" - powiedział w piątek prezes podczas wspólnej z wicepremierem Sasinem konferencji prasowej w kopalni Budryk w Ornontowicach.

Przypomniał, że w funduszu stabilizacyjnym, z którego JSW w tym roku wykorzystuje już kilkaset mln zł, zgromadzone są środki przeznaczone właśnie na cele związane z inwestycjami. "I te inwestycje chcemy utrzymać" - zadeklarował Hereźniak.

Jako przykład istotnych dla spółki przedsięwzięć wskazał kończącą się właśnie, kosztem ok. 130 mln zł, modernizację zakładu przeróbczego w kopalni Budryk, dzięki której zakład zwiększy produkcję węgla koksowego.

"Ta inwestycja zmienia obraz kopalni Budryk; przechodzimy na węgiel koksujący. To ma istotne znaczenie dla kopalni Budryk - dla nas to sprawa priorytetowa, tak jak wykonanie wszystkich robót związanych z nową kopalnią Jastrzębie-Bzie, którą budujemy. To są te działania, które chcemy w tym roku utrzymać" - powiedział prezes JSW.

Hereźniak zastrzegł, że obecnie - w związku z trwającą pandemią koronawirusa - trudno prognozować, jak może wyglądać sytuacja rynkowa za 3-4 miesiące. Potwierdził, że JSW kontynuuje dostawy węgla koksowego m.in. do koncernu ArcelorMittal, do którego należy koksownia Zdzieszowice. Spółka dostarcza także koks np. do indyjskiej huty ArcelorMittal.

"Nasza produkcja tak naprawdę spadła niewiele, ona jest na poziomie ok. 15 proc. mniejsza od produkcji zaplanowanej, co jak na ten czas naprawdę jest dużym osiągnięciem, przede wszystkim załóg górniczych - chylę przed nimi czoła" - powiedział prezes Hareźniak. "Zakładamy, że najbliższe tygodnie to będzie pewne ożywienie, które już dostrzegamy" - dodał.(PAP)

Foto: JSW


Komentarze