Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Ewakuowano pacjentów raciborskiego OIOM

Wybory2020
Przez noc przewożono pacjentów Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej szpitala w Raciborzu, który będzie pierwszym w woj. śląskim szpitalem zakaźnym – poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Placówka ma być przygotowana w niedzielę po południu.

Decyzją wojewody śląskiego szpital w Raciborzu, gdzie obecnie na oddziale zakaźnym leczonych jest pięcioro pacjentów z koronawirusem, od poniedziałku będzie – zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia – w całości szpitalem zakaźnym: jednym z 19 takich w Polsce. Placówka ma zabezpieczyć na potrzeby chorych ok. 300, a w razie potrzeby ponad 400 łóżek.

W nocy przewożono pacjentów z OIOM – szpital w Raciborzu po południu ma być już przygotowany”
zaznaczyła w niedzielę rano Kucharzewska

Po zakończeniu procesu przekształcenia Szpitala Rejonowego im. J. Rostka w Raciborzu, podobna procedura ma objąć drugą wybraną pod tym kątem placówkę w woj. śląskim: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach.

Kucharzewska w niedzielę podkreśliła też, że wszystkie sprawdzone w nocy próbki od pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem okazały się ujemne. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach wykonuje takie testy od 2 marca – jak zapewniały w ostatnich dniach służby wojewody, praca trwa tam przez całą dobę.

Ogółem w woj. śląskim potwierdzono dotąd 12 zakażeń. Pacjenci przebywają w placówkach w Raciborzu, Cieszynie, Zawierciu i Chorzowie. Jako ostatni na oddział zakaźny Szpitala Powiatowego w Zawierciu trafił – po uzyskaniu dodatniego wyniku testu - lekarz anestezjolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W związku z tym szpital, w którym pracował anestezjolog, wstrzymał planowe przyjęcia a praca izb przyjęć została zawieszona. Pacjenci oddziału intensywnej terapii i jego personel zostali poddani badaniom. W sobotę wieczorem szpital podał, że blisko 50 próbek pobranych głównie od kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, które miały kontakt z zakażonym, dało wyniki ujemne.

Ponad 150 próbek pobrano też w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Tamtejszy oddział chorób wewnętrznych i diabetologii sosnowieckiego z ok. 50 pacjentami został zamknięty po tym, gdy u jednego z nich potwierdzono koronawirusa. Czasowo zamknięto też szpitalny oddział ratunkowy, przez który przeszedł przyjmowany do szpitala pacjent.

Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem mężczyzna został przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu. Także w tym przypadku wyniki wszystkich ponad 150 testów pacjentów i personelu szpitala pozostających w kwarantannie okazały się w sobotę ujemne.

Przedstawiciele szpitala - kluczowego Centrum Urazowego w woj. śląskim - deklarowali w sobotę, że dołożą starań, by tamtejszy SOR wznowił pracę na początku tygodnia. Pracownicy i pacjenci mogący mieć bezpośredni kontakt z zakażonym pacjentem mieli pozostać objęci kwarantanną do wykonania ponownych testów. Przebadany personel SOR ma odbyć kwarantannę domową.

Ogółem – zgodnie z danymi służb wojewody publikowanymi w nocy z soboty na niedzielę – w związku z koronawirusem w regionie hospitalizowano 45 osób, kwarantanną objęte były 532 osoby, a nadzór epidemiologiczny obejmował 2932 osoby. Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem przebywali w szpitalach w Raciborzu (5 osób), Cieszynie (3), Zawierciu (3) i Chorzowie (1). (PAP)


Komentarze