Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Dwa oddziały szpitala św. Barbary po kwarantannie wróciły do normalnej pracy

Wybory2020
Oddziały internistyczny i diabetologiczny wojewódzkiego szpitala św. Barbary w Sosnowcu po kwarantannie spowodowanej potwierdzeniem przypadku koronawirusa od poniedziałku przyjmują już pacjentów – poinformował tego dnia wicemarszałek woj. śląskiego Dariusz Starzycki.

"Od dzisiaj Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Diabetologii i Chorób Metabolicznych z Pododdziałem Stopy Cukrzycowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu – uruchomione!" – napisał w poniedziałek wczesnym popołudniem na swoim facebookowym profilu Starzycki.

"Oddziały te zostały wyłączone z działalności szpitala na 2 tygodnie i objęte kwarantanną po potwierdzeniu tam przypadku koronawirusa. Po uzgodnieniach z sanepidem od dzisiaj oddziały przyjmują już pacjentów!" – dodał wicemarszałek woj. śląskiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i kluczowy szpital ratunkowy – trafia tam większość ciężko poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i górniczych w regionie.

W placówce 12 marca zamknięto oddziały chorób wewnętrznych i diabetologii z ok. 50 pacjentami po tym, jak u jednego z nich potwierdzono koronawirusa. Zamknięto też szpitalny oddział ratunkowy, przez który przeszedł przyjmowany do szpitala pacjent.

Placówka 16 marca informowała, że wyniki wszystkich ponad 150 testów pacjentów i personelu szpitala, wykonanych po potwierdzeniu zakażenia pacjenta koronawirusem, okazały się ujemne. Tym samym możliwe było, po dezynfekcji, ponowne otwarcie szpitalnego oddziału ratunkowego. Personel SOR, który został poddany badaniom, pozostał pod nadzorem senepidu na kwarantannie domowej.

Personel i pacjenci będący na Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz na Oddziale Diabetologii i Chorób Metabolicznych z Pododdziałem Stopy Cukrzycowej, mogący mieć bezpośredni kontakt z pacjentem, zostali objęci kwarantanną – do czasu wykonania ponownych testów.

Pacjent, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem, którego stan lekarze określali początkowo jako średniociężki, został przewieziony z Sosnowca na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu. W następnych dniach – według relacji służb wojewody śląskiego – jego stan się poprawiał.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński 13 marca sygnalizował, że chodziło o pacjenta w średnim wieku, sosnowiczanina, który miał pracować na budowie poza woj. śląskim i mieć kontakt z wieloma osobami. Nie było informacji, aby miał on przebywać ostatnio za granicą czy spotykać się z kimś z zagranicy.

Zgodnie z wiedzą służb miejskich pacjent ten przebywał na terenie szpitala od weekendu 7-8 marca, a jego objawy nie przypominały ani grypy, ani choroby wywoływanej przez koronawirusa. Leczył się kardiologicznie i dopiero badania rentgenowskie wykazały możliwość innej diagnozy. Następnie podjęto działania, aby wychwycić wszystkie osoby, które miały z nim kontakt.

Wobec kwarantanny w SOR-ze i na internie szpitala św. Barbary w następnych dniach to Sosnowiecki Szpital Miejski przejął główne funkcje zabezpieczenia mieszkańców miasta.

W poniedziałek rano Śląski Urząd Wojewódzki informował o ośmiu nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, łącznie o 203. Służby wojewody poinformowały też o śmierci 83-letniej mieszkanki Zabrza – szóstej ofiary koronawirusa w regionie

Dotąd służby w regionie miały też dane o czterech ozdrowieniach, hospitalizacji – według danych z niedzielnego wieczoru – 142 osób, objęciu blisko 13,3 tys. kwarantanną, a ponad 7,1 tys. nadzorem sanitarnym. Do niedzielnego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa 3187 próbek.

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek rano, że w kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 43 osób. Łącznie było ich w tym czasie w Polsce 1905. 26 osób zmarło.(PAP)


Komentarze