Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
3 °C
AAA

Czesi otwierają sklepy. Koniec z ostrą kwarantanną

Wybory2020
Otwarcie części sklepów dla hobbystów, sklepów rowerowych, boisk i miejsc rekreacji. W lasach i poza obszarem zabudowanym pozwolono na jazdę na rowerze i bieganie bez zasłony twarzy. Czesi liberalizują zakazy dla swoich obywateli.

– Obostrzenia nie mogą trwać pół roku czy rok. Nie jesteśmy w stanie wytrzymać kolejnych miesięcy w ciasnych warunkach  kwarantanny. Z drugiej strony musimy kontynuować kwarantannę, ale w sposób inteligentny – powiedział Minister Zdrowia Czech, Adam Vojtech

Dlatego też, od wtorku rząd pozwolił już Czechom uprawiać sport na otwartych obiektach. Nadal muszą zachować jednak odstęp dwóch metrów ale bieganie czy jazda na rowerze po lesie, jest możliwa już bez obowiązku noszenia maseczki.

Kolejne dni, kolejna liberalizacja obostrzeń

Dzisiaj otwarte zostały sklepy dla majsterkowiczów oraz sklepy rowerowe. Wszystkie będą musiały co prawda zapewnić środki dezynfekcji rąk i rękawiczki ochronne ale jest to zrozumiałe. Dla właścicieli najważniejsze jest to, że wracają do normalnego funkcjonowania.

Prawdopodobnie tuż po świętach planowane są kolejne zmiany w obostrzeniach. Tym razem otwarte mają zostać sklepy obuwnicze i papiernicze.

Od połowy kwietnia będzie można także wyjeżdżać z Czech. Uzasadnieniem będą cele biznesowe, wizyty u lekarza lub krewnego. Nie zmieni się natomiast nic jeżeli chodzi o 14-dniową kwarantanne. Po powrocie będzie obowiązkowa.

– Bierzemy pod uwagę, że do pewnego stopnia choroba przejdzie przez ludność. Chcemy chronić grupy najbardziej narażone na zakażenie dlatego musimy szczególnie chronić pacjentów leczonych na raka, osoby w podeszłym wieku oraz chore na cukrzycę. – przekazał dziś Minister Zdrowia Czech Adam Vojtech.

Źródło: dziennik.walbrzych.pl/Własne


Komentarze