Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-3 °C
AAA

Aparat PCR już jest w cieszyńskim Szpitalu Śląskim

Wybory2020
Trwa już montaż aparatu PCR w cieszyńskim Szpitalu Śląskim, który służy m.in. do diagnostyki zakażeń koronawirusem – poinformował starosta cieszyński Mieczysław Szczurek. Placówka posiada oddział zakaźny, na którym hospitalizowane są osoby chore na Covid-19.

Ponad miesiąc temu cieszyńskie starostwo zamówiło aparaturę i zestawy testów służących do wykonywania badań na obecność koronawirusa. Miały dotrzeć do połowy kwietnia. Chęć pomocy w zakupie sprzętu wyraziły sąsiednie powiaty. Starosta Szczurek informował wówczas, że dzięki zakupowi nie będzie już istniała potrzeba wysyłania próbek do laboratoriów w innych ośrodkach.

Badania będą wykonywane na miejscu. Dzięki temu bardzo skróci się czas oczekiwania na wynik. Co istotne, koszt przebadania próbki w Cieszynie będzie kilkakrotnie tańszy w porównaniu do badań wykonywanych w laboratoriach spoza powiatu – mówił.

Firma przesuwała terminy dostawy, tłumacząc to zbyt dużą liczbą zamówień. Do finalizacji nie doszło. Mimo to chęć zakupu medycznej aparatury diagnostycznej nadal była aktualna. Wsparcia udzieliła firma Diagnostyka, która od niedawna obsługuje laboratorium w cieszyńskim szpitalu.

Od wtorku aparat jest już w Szpitalu Śląskim. Twa montaż oraz przeszkolenie personelu medycznego. Chcę podkreślić, że badania na obecność koronawirusa będą (…) wykonywane również dla mieszkańców sąsiednich powiatów – powiedział starosta Mieczysław Szczurek.

Samorządowiec dodał, że po wygaśnięciu epidemii koronawirusa sprzęt będzie wykorzystywany do badań genetycznych, m.in. w kierunku gruźlicy, zakażeń atypowych płuc oraz wykrywania mechanizmów oporności superbakterii.

Źródło: PAP


Komentarze