Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

65 milionów złotych na wsparcie śląskich szpitali z Urzędu Marszałkowskiego

Za ok. 65 mln zł spółka urzędu marszałkowskiego Fundusz Górnośląski kupi środki ochrony osobistej dla 26 szpitali w woj. śląskim – wynika z czwartkowej informacji biura prasowego tego urzędu. To część funduszy z przesunięć w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-20.

Kolejne 65 mln zł, w tym 55 mln zł z funduszy UE, w ramach walki z #covid przeznaczamy na zakup środków ochrony dla 26 szpitali w woj. śląskim. Dziękuję za współpracę Komisji Europejskiej, Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej - marszałek Jakub Chełstowski - napisali urzędnicy.

Zgodnie z ich wcześniejszymi informacjami chodzi o główną część puli środków przesuniętych w obrębie śląskiego RPO, jaką pod hasłem "Śląski Pakiet dla Mieszkańca" zaprezentowano 30 kwietnia br. Jak wyjaśniano wówczas, pakiet ten opiera się na trzech filarach: zakupach środków ochrony osobistej dla podmiotów leczniczych, wsparciu ochrony zdrowia i życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz wsparciu podmiotów ekonomii społecznej.

W pierwszej części tych działań pomoc kierowana jest do wskazanych placówek ochrony zdrowia z terenu woj. śląskiego, które zostaną zaopatrzone przede wszystkim w maski, gogle, przyłbice, okulary i kombinezony ochronne, fartuchy, czepki, obuwie ochronne, rękawiczki itp. - podali przed tygodniem urzędnicy marszałka.

Zasygnalizowali, że wsparcie to będzie przekazywane za pośrednictwem marszałkowskiej spółki Fundusz Górnośląski. Jak zaznaczono wtedy, Fundusz, "dysponując środkami w wysokości 64,9 mln zł, już rozpoczął realizację powierzonych zadań".

Z czwartkowego cytatu marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego wynika, że wsparcie z tej puli trafi do 26 placówek. Biuro prasowe nie wyjaśniło dotąd, jak wsparcie będzie podzielone między poszczególne podmioty.

Jako drugą część pakietu dla mieszkańca urząd marszałkowski przedstawił tydzień temu zakończony już nabór wniosków placówek opieki całodobowej. Jeszcze wcześniej urząd informował, że ok. 13 mln zł tego wsparcia - m.in. na zakup środków ochrony wobec epidemii - trafi łącznie do 217 podmiotów.

Trzecią częścią pakietu ma być wsparcie podmiotów sektora ekonomii społecznej łączną kwotą 3,8 mln zł - jako zwiększenie przyznanego im już wcześniej dofinansowania.

Łącznie chodzi o część funduszy śląskiego RPO przesuniętych - po zgodzie Komisji Europejskiej z 8 kwietnia br. - z niewykorzystanych dotąd środków.

Ogółem 8 kwietnia KE zatwierdziła zmianę przeznaczenia w RPO 75 mln euro, czyli ponad 320 mln zł - pod kątem doposażenia szpitali i wsparcia firm z regionu. Zwiększono wówczas tzw. alokację osi priorytetowych: rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna (zwiększenie o 23,7 mln euro), włączenie społeczne (o 14,9 mln euro) oraz konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw (o 33 mln euro).

W środę urząd marszałkowski podał, że do szpitali i ośrodków ochrony zdrowia na terenie woj. śląskiego trafią warte łącznie 123 mln zł sprzęt medyczny, środki ochronne i dezynfekcyjne oraz nowe ambulanse. Była to informacja dotycząca zaakceptowanych wniosków 30 placówek ochrony zdrowia, między które samorząd województwa podzielił tę pochodzącą głównie z RPO kwotę już w połowie kwietnia.

Źródło: PAP
Foto: pixabay.com


Komentarze