Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-11 °C
AAA

1,2 mln zł kar za łamanie kwarantanny w woj. śląskim

Wybory2020
Blisko 2 tys. przypadków naruszeń prawa w zakresie kwarantanny zanotowano w woj. śląskim. Inspektorzy sanitarni nałożyli na osoby łamiące jej zasady 236 kar, łącznie na 1,2 mln zł.

Poinformowano o tym podczas czwartkowej narady wideo wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka z szefami służb mundurowych, zwołanej w związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym.

Komendant wojewódzki policji nadinspektor Krzysztof Justyński zapewnił, że funkcjonariusze nadal ściśle kontrolują osoby będące na kwarantannie, a te, które łamią związane z nią przepisy, są karane. Od wejścia w życie przepisów regulujących kwestie kwarantanny do powiatowych sanepidów wpłynęło z policji ponad 1,9 tys. notatek dokumentujących naruszenia prawa.

Inspektorzy sanitarni wnikliwie badają każde takie zgłoszenie i po analizie decydują o nałożeniu kary – do tej pory zdecydowali się na wydanie 236 decyzji administracyjnych w tym zakresie na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł.

"Decyzje te dotyczą bardzo jaskrawych przypadków łamania prawa: ktoś poszedł do sklepu, będąc na kwarantannie, spotykał się ze znajomymi, czy też zdarzało się, że jeździł taksówką po mieście" – wyjaśniła wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Mendera-Bożek.

Podczas narady poinformowano też, że ponad 35 wymazobusów pobiera obecnie próbki do badań genetycznych w województwie. 31 takich wozów to ambulanse uruchomione wspólnie przez powiaty: kłobucki, częstochowski, lubliniecki, myszkowski, będziński, zawierciański, tarnogórski, gliwicki, rybnicki, raciborski, wodzisławski, bieruńsko-lędziński, mikołowski, pszczyński, bielski, żywiecki i cieszyński oraz miasta: Częstochowa, Dąbrowa-Górnicza, Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice, Bytom, Radzionków, Piekary Śląskie, Jaworzno, Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Zabrze, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Tychy i Bielsko-Biała.

Wojewoda złożył do Ministerstwa Obrony Narodowej wniosek o kolejnych 10 takich pojazdów. W przyszłym tygodniu uruchomione będą kolejne specjalistyczne ambulanse wojskowe, ich personel ma przede wszystkim pobierać wymazy w domach pomocy społecznej.

"W przyszłym tygodniu łącznie na drogi naszego województwa wyjedzie ponad 40 wymazobusów, aby pobierać próbki do badań na obecność koronawirusa" – zapowiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wzrasta także liczba badań pobranych próbek. Minionej doby przebadano materiał od 1,5 tys. osób. Aby zwiększyć wydajność badań, uruchamiane będą kolejne laboratoria w Rybniku i w Zawierciu. Tamtejsze szpitale przygotowują się do badań pod kątem COVID-19 od przyszłego tygodnia.

Komendant oddziału śląskiego Straży Granicznej płk Adam Jopek poinformował, że kontrole na granicy czeskiej odbywają się systematycznie, a funkcjonariusze czuwają, aby nie przekraczano nielegalnie miejsc granicznych. Zgodnie z obecnymi przepisami każdy, kto przekracza granicę, jest obejmowany kwarantanną, a kontrole graniczne zostały przedłużone do 13 maja. (PAP)


Komentarze