Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-10 °C
AAA

Żywieckie starostwo wciąż walczy o dzierżawę Nowego Zamku

Skocz w Beskidy
Władze powiatu żywieckiego nie rezygnują z planów wydzierżawienia tzw. Nowego Zamku w Żywcu. Rzecznik starostwa Dariusz Szatanik poinformował w czwartek, że po fiasku pierwszego przetargu, prawdopodobnie ogłoszony zostanie kolejny.

„Na przetarg, który miał wyłonić dzierżawcę, wpłynęła tylko jedna oferta. Nie spełniała jednak wymogów i została odrzucona. Przetarg najprawdopodobniej zostanie ponownie ogłoszony, gdyż starostwu zależy, by zabytkowy obiekt służył społeczności. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że powiat musi utrzymywać - pusty obecnie – pałac”

powiedział.

"Nowy Zamek" to klasycystyczny pałac, w którym mieszkali Habsburgowie z żywieckiej linii.

Wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk w sierpniu br. informował, że starostwo chce wydzierżawić pałac na 20 lat. Jego zagospodarowanie musi się odbywać w ramach zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta Żywca. „Jako główne możliwe funkcje wymienione zostały w tym dokumencie cele edukacyjne. Możliwe są jednak także szeroko rozumiane usługi, również pod kątem wynajmu pomieszczeń, czyli przykładowo otwarcie hotelu” – mówił.

Dwukondygnacyjny pałac, który wznieśli żywieccy Habsburgowie, pochodzi z XIX w. Był wielokrotnie przebudowywany. Po raz ostatni stało się to w 1911 r. Habsburgowie mieszkali w nim do II wojny. Po wojnie działało w nim technikum leśne. W 2001 r. w pałacu, po powrocie z emigracji, zamieszkała księżna Maria Krystyna Habsburg. Zmarła tam w 2012 r.

Po wyprowadzce technikum, co było niezbędne, by pozyskać fundusze UE na remont, zabytek stoi pusty. Utrzymanie jest dla starostwa zbyt drogie. (PAP)


Komentarze