Związkowcy zakończyli blokadę torów do Elektrowni Łaziska

Csm received 1256303244567331 da7e975a2b

Redakcja

31 stycznia 2020

Zgodnie z zapowiedzią związkowcy z Sierpnia'80 zakończyli w piątek o 18 prowadzoną od rana blokadę torów kolejowych prowadzących do Elektrowni Łaziska – poinformował rzecznik związku Patryk Kosela. Protestowali w ten sposób przeciwko importowi węgla do Polski.

Jak przekonuje Sierpień 80, sprowadzanie surowca z zagranicy skutkuje m.in. zapełnieniem przykopalnianych zwałowisk rodzimego węgla, a także brakiem pieniędzy z jego sprzedaży, przez co nie ma funduszy na podwyżki dla górników.

Grupa górników o 8 rano zablokowała tory, którymi - jak twierdzą związkowcy - do elektrowni wjeżdża węgiel z Rosji. Mieli w rękach flagi i transparenty. Jak mówił jeden z protestujących związkowców Rafał Jedwabny, kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami, choć taśma między kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów.

Czytaj także: związkowcy kontra mieszkańcy Imielina

Spółka Tauron Wytwarzanie, do której należy elektrownia, zapewniła w porannym oświadczeniu, że zakład nie korzysta z węgla z Rosji. "W Elektrowni Łaziska nie korzystamy z węgla pochodzącego z Rosji. W Łaziskach, podobnie jak w całym segmencie wytwarzania Grupy Tauron, węgiel kupowany jest wyłącznie na rynku krajowym, u największych podmiotów zajmujących się produkcją i obrotem paliwami" – napisała w komentarzu przysłanym PAP rzeczniczka Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera.

"Ze względu na połączenie taśmociągowe, prawie 60 procent dostarczanego do Łazisk paliwa węglowego pochodzi z KWK Bolesław Śmiały. Istotnym dostawcą są również kopalnie należące do Taurona. Większość węgla zakupionego z kolei w Węglokoksie pochodzi z kopalni Bobrek-Piekary" - dodała. Według nieoficjalnych informacji, elektrownia w 98 proc. korzysta w węgla z Polski, pozostałe 2 proc. surowca pochodzi z Australii. W opinii Sierpnia'80, oświadczenie Tauron Wytwarzanie to próba wprowadzenia opinii publicznej w błąd. Przewodniczący związku Bogusław Ziętek po raz drugi zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o informacje dotyczące importu węgla i udziału w imporcie spółek zależnych od Skarbu Państwa.

"Nadmieniamy, że 7 stycznia br. zwróciliśmy się z pytaniami w tej tematyce do Pana Premiera, ale do dnia dzisiejszego nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi ani od Pana, ani od podległych Panu służb, choć w międzyczasie gościł Pan Premier kilkukrotnie na Śląsku, spotykając się m.in. z reprezentantami środowisk górniczych" - napisał Ziętek do szefa rządu.

"Zwały na kopalniach są pełne, a rząd zamiast wziąć się poważnie do roboty, składa kolejne obietnice i deklaracje, które są pustosłowiem" - uważa Kosela. "Elektrownia Łaziska należy do grupy Tauron. Tauron ma też swoje kopalnie, ale mimo to importuje obcy węgiel. To jakaś kpina" – dodał.

7 stycznia Komisja Krajowa Sierpnia'80 w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zarzuciła rządowi bierność w sprawie importu węgla z Rosji. Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w Sierpniu'80 górnicy z czterech kopalń kopalni zespolonej ROW.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3