Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Związkowcy PGG pojechali do Sasina i się dogadali. Koniec protestu

Wiadomości
fot. Magdalena Klyta
Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej po spotkaniu z Jackiem Sasinem podpisali porozumienie z zarządem spółki. Ustalono wysokość jednorazowego świadczenia, które zostanie wypłacone jeszcze w lipcu.

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej weszli do siedziby spółki w poniedziałek rano. Protest okupacyjny miał od początku jasno określone cele. Strona społeczna domagała się wyrównania wypłat o różnicę inflacji. Ponadto żądali renegocjowania umowy społecznej. Wskazywali, że porozumienie społeczne przewiduje zmniejszenie wydobycia i zatrudnienia w kopalniach. Tymczasem sytuacja międzynarodowa wymusza na Polsce wzrost wydobycia węgla. Tym samym związkowcy chcą, żeby polski rząd inwestował w kopalnie, a przede wszystkim zwiększył zatrudnienie.

W środę do Katowic przyjechał wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Jego negocjacje na dwa fronty (w tym samym czasie rozmawiał ze związkowcami w Tauronie) nie przyniosły rezultatu. Strona związkowa PGG domagała się spotkania z Jackiem Sasinem i Mateuszem Morawieckim. W czwartek ogłosiła, że od poniedziałku zaostrzy formę protestu, jeżeli do niedzieli rząd nie będzie rozmawiał z nimi w sposób konstruktywny.

W piątek PAP poinformował, że delegacja związkowa pojechała do Warszawy na spotkanie z wicepremierem Jackiem Sasinem. Po powrocie podpisali porozumienie z zarządem PGG, o czym poinformowali jeszcze tego samego dnia wieczorem. 

Porozumienie zakłada, że jeszcze w lipcu pracownicy PGG otrzymają jednorazowe świadczenia: górnicy dołowi otrzymają 6,4 tys. złotych brutto, pracownicy zakładów przeróbki węgla 5,2 tys. złotych brutto, a pracownicy powierzchni 4 tys. złotych brutto. Ponadto górnicy otrzymają rekompensaty inflacyjne za trzeci i czwarty kwartał, co zostanie uzgodnione w późniejszym czasie. Inne żądania związkowców będą poruszany przy kolejnych spotkaniach. Tym samym protest w PGG dobiegł końca.