Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Związkowcy alarmują! Górnicy stracą na Polskim Ładzie?

Wiadomości
Pracownicy z wielu branż martwią się o to, że z powodu zmian w systemie podatkowym będą zarabiać mniej. Pierwsze takie problemy dotknęły m.in. nauczycieli.

Problem ten też dotyczy górników. Jako pierwsi zwrócili uwagę na to związkowcy z KGHM. Pracownicy spółki miedziowej mieli otrzymać mniejsze czternastki i wypłaty za grudzień, mimo pracy w dodatkowe dni. Różnica to nawet 1500 tysiąca złotych. Dlatego storna społeczna KGHM żąda wyrównania wynagrodzeń.

O pieniądze martwią się również pracownicy kopalń węgla. Związek Zawodowy Górników w Polsce wystosował list do ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego. W piśmie związek chce gwarancji, że z powodu rewolucji prawnej związanej z Polskim Ładem, górnicy nie stracą na swoim wynagrodzeniu oraz nie utracą "ulgi dla klasy średniej". Strona społeczna w liście zauważa, że - systemy wynagradzania stosowane w górnictwie są bardzo skomplikowane i charakteryzują się dużą liczbą elementów nieperiodycznych, takich jak nagrody roczne, nagrody jubileuszowe, Barbórki, premie i inne. Z powyższych względów, wprowadzona przez ustawodawcę tzw. "ulga dla klasy średniej", której celem jest ochrona przed nadmiernym obciążeniem podatkowym pracowników, w przypadku pracowników górnictwa węgla kamiennego nie spełni swojej roli - pisze ZZG.

Powyższa sytuacja będzie dotyczyć nie tylko górników pracujący w najtrudniejszych warunkach (w przodkach i ścianach_, ale i pracowników dozoru pod ziemią, ratowników górniczych, jak i pracowników przeróbki mechanicznej węgla - dodaje związek. 

Związkowcy apelują o dokonanie zmian w przepisach podatkowych, które ochronią górnika przed utratą "ulgi dla klasy średniej", mimo przekroczenie progu dochodowego z powodu dodatkowych wynagrodzeń. 


Komentarze